62. Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak olan Ukrayna 4 gecelik bir ulusal final macerasının ardından temsilcisini belirledi. Geçen seneden tek farkı bir gecelik yarı final adımı olan milli seçim turunda kazanan isim jüri ve halk oyları toplamında birinciliği elde eden O.Torvald oldu.

Katıldığı senelerde başarısı herkes tarafından kabul gören Ukrayna’nın yarışmaya ev sahipliği yaptığı bir senede nasıl bir tercih yapacağı merakla bekleniyordu. Şüphesiz O.Torvald  Kiev’de yapılacak final gecesinde sadece yarışma heyecanı yaşamayacak ayrıca sorumluluğun farkında olarak sahneye çıkacaktır.

Ulusal final jüri panelinde yarı finallerde olduğu gibi, X Factor yarışmasında da jüri üyeliği yapan Konstantin Meladze, 2007 yılında ülkesini Verka Serduchka sahne isminle temsil eden ayrıca yine bir diğer X Factor jürisi olan  Andriy Danilko ve son olarak geçen sene bu jürinin karşısında ter döken gece sonunda ise zafere ulaşan Jamala oturdu. Katılımcıların sahne performanslarının ardından yorumlarını zaman zaman tatlı zaman zaman sert bir dille belirten jüri üyeleri gece sonunda verdikleri puanlarla kazanan ismi yüzde elli oranında belirlemede etkisi oldu. Diğer yüzde ellilik oy halk oyu sonucunla belirlendi. Gecede sahne alan 6 isim aşağıdaki gibiydi.

1. Сальто Назад – О Мамо
2. MELOVIN – Wonder
3. O.Torvald – Time
4. ILLARIA – Thank You for My Way
5. TAYANNA – I Love You
6. ROZHDEN – Saturn

Gecenin sunucularından ve geçen senenin kazananı olan Jamala, 62. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Fransa’yı temsil edecek Alma ve Polonya’nın temsilcisi Kasia Moś bu akşam sahne alan diğer isimler oldu.

Final – 25 February 2017
Draw Artist Song Jury Televote Total Place Result
Percentage Points
1 Salto Nazad “O, mamo!” 1 3 4 6
2 Melovin “Wonder” 2 6 8 3
3 O.Torvald “Time” 5   5 10 1
4 Illaria “Thank You for My Way” 4 1 5 5
5 Tayanna “I Love You” 6 4 10 2
6 Rozhden “Saturn” 3 2 5 4