Arnavutluk’un en prestijli müzik yarışması olan Festivali i Këngës, bu sene de Arnavutluk’un Eurovision temsilcisini belirlemeye hazırlanıyor. 

54.sü düzenlenecek olan Festivali i Këngës’a şarkı başvuruları Eylül’ün 29’u ve 30’unda alınacak. Daha sonrasında yarışmada sahne alacak şarkılar jüri tarafından seçilecek ve açıklanacak.

Arnavutluk’un katılımını önümüzdeki haftalar içinde onaylaması, Festivali i Këngës’ın ise aralık ayının ikinci yarısında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Festivali i Këngës hakkında:

Festivali i Këngës (Festivali i Kıngıs), 1962’de ilk defa düzenlenen, Arnavutluk’un en köklü ve prestijli müzik yarışmasıdır. İlk defa 2003’te birincisini, Eurovision temsilcisi olarak 2004’te İstanbul’a yollayan Arnavutluk, daha sonrasında da bu geleneği devam ettirmiştir. Yılın son haftalarında düzenlenmesi sebebiyle şarkı, bir sonraki senenin Eurovision’unda yarışmaya hak kazanır.

Başlarda organizasyon sakinliğini sürdürürken komünist rejimin etkisi yarışmaya da sıçramıştır. 1972 yılı, yarışmanın dönüm noktası olmuştur. Diktatör Enver Hoxha (Enver Hoca) yarışmayı bir “ahlâk yozlaşması” olarak nitelendirmiş, yarışmanın arka planındaki ekibin yargılanması bu sürecin devamını getirmiştir.

1991’de komünizm rejiminin düşmesinden sonra rahat yüzü gören yarışma, daha sonrasında Kënga Magjike (Kınga Majike) adlı rakip bir yarışmanın ortaya çıkmasından dolayı eski prestijini yitirmiştir, ta ki 2003 yılında Eurovision temsilcisinin Festivali i Këngës ile seçileceği duyuruluncaya kadar.

Yarışmanın ilk birincisi Anjeza Shahini olmuştur ve ülkesini İstanbul’da temsil etmiştir. “The Image of You” adlı parçasıyla toplamda 106 puan toplayarak yarışmayı 7.likle bitiren Shahini, 2010’da ve 2013’te Festivali i Këngës’a iki defa daha katılmış ancak yarışmayı her iki sene de 2.likle kapatmıştır.