61. yılını geride bıraktığımız Eurovision Şarkı Yarışması serüveninde tanıştığımız onlarca hatta yüzlerce isimden bazıları şarkılarıyla ve sesleriyle kalbimizi kazandı. Peki ya önümüzdeki senelerde tanışacağımız adaylar…

Yazımın bu dönüm noktasında hedef olarak JESC yani Çocuk Şarkı Yarışması’nı göstereceğim. 2003 yılından beri her yıl düzenlenen bu yarışmada bir çok çocuk şarkıcı sahne aldı ve belki de küçük bedenlerine rağmen kariyerlerine büyük başarılar kattılar. Ve hatta gelecek seneler için Eurovision kapılarını kendilerine araladılar.

Hatırlayacağınız üzere Rusya’nın ikizleri, San Marino’nun güzel çiftleri geçmişte JESC’de yarışmışlar ve isimlerini ilk olarak o plartformda duyurmuşlardı.

Şimdi sizlere bu genç yarışmacılar arasından gelecekte Eurovision adayı olacak muhtemel 10 ismi sunmak istiyorum.

1-Lerika

İlk kez Moldova adına 2011 yılında JESC sahnesinde yer alan Lerika, hemen bir yıl sonra 2012 yılında Sensatsiya şarkısı ile Rusya için Hollanda’da sahne almış ve o yılın sansasyonel isimlerinden biri olmuştur. Katıldığı her iki yılda da güçlü vokal yeteneğiyle dikkatleri üzerine çeken bir isim olmuştur.

2-Rachel

Katıldığı yılda birinciliği sadece beş puanla kaybeden Rachel, bir sene sonra kendi ülkesinde yapılacak olan yarışmanın açılışında yaptığı sahne şovuyla adeta Avrupa’ya nispet yapıyordu. Hollanda’lı isim JESC yarışmacıları arasında dikkat çekenler arasına girmeyi başarmıştı.

3-Molly Sandén

Evet, bir çoğunuz bu ismi yıllarca Eurovision’a katılmak için Melodifestivalen’de yıpranan bir isim ve Eric Saade’nin eski sevgilisi olarak bilseniz de aslında onun bir Eurovision geçmişi var. Molly 14 yaşında katıldığı bu yarışmada ülkesinin o yıla kadar aldığı en iyi sonucu alarak üçüncü olmuştur. O yılın birincisi Tolmachevy kardeşler 2014 yılında Rusya’yı temsil etmiş 89 puanla 7. olmuşlardı. Umarım bu şans Molly’e de nasip olur ve onu Eurovision sahnesinde tekrar görürüz.

4-Ula Ložar

Slovenya’lı bu isim yarışma gününe kadar en büyük favorilerden olsa da yarışma sonunda aldığı sonuçla sevenlerine hayal kırıklığı yaşatmıştı. Sevenleri bu sonucu performansı sırasında yaşadığı bir kaç soruna bağlayıp gelecekte tekrar Eurovision sahnesinde olacaklarını düşünüyor. Ayrıca yarışma öncesinde paylaştığı “Rise Like A Phoenix” videosu ile hem kendi sesini bizlere duyurmuş hem de bir sonraki sene Eurovision’da Slovenya’yı temsil edecek Maraaya grubunu ilk kez bizlere tanıtmıştı.

5-María Isabel

Yarışma tarihinin ikinci kazananı olarak bilinen Maria, İspanya’ya Eurovision’da bir türlü yakalayamadıkları başarıyı çocuk yarışmasında kazandırmıştır. Yarışmadan sonra küçük yaşına rağmen 5 tane albüm ve bir çok sayıda single çıkaran Maria günümüzde henüz yirmili yaşlarında. İçinde Eurovision heyecanının henüz söndürmeyen ve sahnede bir kez daha olmak isteyen Maria geçtiğimiz sene ülkesini temsil etmek isteyen 6 finalist arasında yerini almıştı. Ancak genç sanatçı istediği sonuca ulaşamamıştı. Belki önümüzdeki senelerde onu bir kez daha görebiliriz…

6-Victoria Petryk

Bu ismi ve kardeşini daha çok duyacağımız kesin diyebiliriz. 2008 senesinde katıldığı JESC yarışmasında ikinci olan Victoria, 2014 yılında bu sefer şansını ülkesinin ulusal finalinde Eurovision için yarıştı ancak ulusal finali Mariya Yaremchuk kazanmış ve ülkesini temsil etme hakkına ulaşamıştı. Kardeşi Anastasiya’ya örnek olan Victoria aynı zamanda kardeşini müzik için şevklendiren bir abla. 2014 senesinden sonra ulusal finale küsmeyen genç sanatçı geçtiğimiz sene yapılan ulusal finalde Overload adlı şarkısıyla yarıştı. Birçok kişinin beğenisini kazanmasına rağmen jürilerden giyim tarzınla ilgili aldığı eleştiriler sonucunu etkiledi ve finale kalamadı. Muhtemeldir ki Victoria bu yolda asla pes etmeyecek.

7-Anastasiya Petryk

Tam anlamıyla küçük bir dev. Ablasının izinden giden küçük Anastasiya yeteneğini henüz 8 yaşında JESC kazananı olarak tüm Avrupa’ya ispat etti. Küçük yaşına rağmen ülkesinde birçok ünlü isimlerle konser veren Anastasiya, babasının ve ablasının yardımıyla bu yeteneğini değerlendireceğine inandığım ve Eurovision sahnesinde ileriki yıllarda göreceğimizi ön gördüğüm isimlerden biri.

8-Gaia Cauchi

Küçük Anastasiya’dan bir sonraki sene yarışmayı Gaia seslendirdiği “The Start” şarkısıyla kazanmıştı. Performansını izlediyseniz zaten sesinin gücünün farkına varacaksınız. Gaia şüphesiz Eurovision kazananı olmak için ileride çalışmalarda bulunacaktır.

9-Mariam Kakhelishvili

O yıl tarzıyla dikkat çeken Mariam birçok JESC takipçisi tarafından küçük Lady Gaga olarak tanınmıştı. Her ne kadar birinciliği elde edemese de yeteneğini tekrar  bu plartformda sergileyecektir. Şu sıralar kendisi şansını ülkesinde düzenlenen yarışmalarda  deniyor.

10-Krisia

Prenses Krisia… Maalesef ki yarışma haftasında yaşadığı soğuk algınlığı nedeniyle sesi kısılmış bütün hafta boyunca büyük final için doktorlar tedaviler uygulamışlardı. Hatta provalar sırasında, doktorların yasaklaması üzerine şarkısının nakarat bölümleri söylemesi yasaklanmıştı. Tüm bunlara rağmen final günü başarılı bir performans sunan Krisia, hasta sesine rağmen yarışmayı ikinci bitirme başarısına ulaşmıştı. Ülkesinde bir çok TV programında canlı performans sunmaktan çekinmeyen bu küçük kız umarım Bulgaristan’ın başarıya olan açlığına derman olur.