Gürcistan: IRIAO’nun Şarkısı Hakkındaki Detaylar

 

Bu yıl Lizbon‘da yapılacak 63. Eurovision Şarkı Yarışması‘nda Gürcistan‘ı Iriao Grubu‘nun temsil edeceği günler öncesinde yapılan resmi açıklamayla ilan edilmişti. Peki, caz ve etnik Gürcü halk müziğinin bir karışımı olan eşsiz bir oluşum olarak tarif edilen Iriao yarışma için nasıl bir şarkı hazırladı? İşte detaylar…Grubun vokalisti olan Misho Javakhishvili bir röpotajında yarışma için yaptıkları hazırlıktan bahsetti. Yaptığı açıklamalardan satır başlarını şu şekilde sıraladık:

  • Şarkı grup kurucusu David Malazonia tarafından hazırlandı. David Malazonia caz ve etnik müzik türlerini birlikte harmanlayan ilk Gürcü bestecilerinden biri olarak kabul ediliyor.
  • Şarkı melodik ve kolay anlaşılır. Grup üyeleri Eurovision izleyicilerinin genellikle bazı özel efektlere, gösterilere ve performanslara çok dikkat ettiklerinin farkında. Ancak Salvador Sobral‘ın zaferinin bu düşünceye istisna olarak görüyorlar.
  • Şarkının birden fazla versiyonu yapıldı ve grup üyeleri tümünü değerlendirerek sayıyı aşağılara çekti.
  • Şarkı seçimi halk ya da ulusal kanal tarafından yapılmayacak. Grup şarkının son halini belirleyecek.
  • Grup ve ulusal kanal şarkının Gürcüce olmasından yana. Ancak şarkının bazı bölümlerin daha çok kitleye hitap etmesi amacıyla İngilizce hazırlanabilir.
  • Grup üyeleri Eurovision‘da ülkelerini temsil etmeyi neşeli ancak bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir iş olarak görüyor.
  • Grubun şu anki hedefi en kısa zamanda şarkılarının son halini tamamlamak ve diğer hazırlıklara başlamak.

https://www.youtube.com/watch?v=3uJSYU079AA

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

1 Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir