Değerli Melodifestivalen severler hepinize merhaba! Ben Muhammed Ali Berberoğlu ya da bildiğiniz adım ile Gizli İsveçli Mali. Bir önceki yazılarımda sizlere bu senenin katılımcılarını tanıtmış spoilerlardan bahsetmiştim, ve şimdi tamamen Melodifestivalen haftasına girmiş bulunuyoruz! Eurovision fanlarının Pre Eurovision’u en sıkı takip edilen, en gizemli ulusal final Melodifestivalen!

 

Sonunda şarkıların 1 dakikalık versiyonları yayınlandı, eminim hepimiz dinlemişizdir, çünkü bu yarı final için dinlemeniz gerekli, şarkıların 2 tanesinde çok açık bir şekilde esinlenme ya da başka bir deyişle çalıntı bulunuyor, hadi başlayalım o halde. Sanatçıları tanıttığım paragrafları şarkıların altına ekliyorum, üst paragrafta sadece şarkıları yorumlayacağım,

 

GÖTEBORG – DELTÄVLING 1

Anna Berghendahl – Ashes To Ashes

Anna Berghendahl, Ashes to Ashes için uptempo bir şarkı demişti, evet uptempo ama country tarzının uptemposu bu, İsveç için uptempo deyince insanın aklına ya Schlager ya da elektronik pop gelir, Anna kendi tarzından uzaklaşmamış, Country ve softluk hızlı tempo ritim ve alın size Ashes to Ashes, madem küllerden bahsediyoruz her şarkıda olduğu gibi ashes to ashes ikilemesinden sonra mutlaka Dust to dust gelir ve öyle de olmuş, lyric çok güçlü gerçekten, anlam muazzam, ben Anna’nın mağlubiyetine gönderme yaptığı bir şarkı olarak algılıyorum, ancak bu eski Anna değil! Anna büyümüş, ABD’de aldığı eğitimler ile sesi daha da oturmuş, o minik tatlı ev kızımız artık daha olgun söylüyor şarkıları, güçlü bir vokaldi, daha da güçlenmiş, nakaratı tam duyamadık ama inişli çıkışlı çok lezzetli bir parça olduğunu düşünüyorum. Akibetine gelirsek, eski başarısızlığından kaynaklı olarak direkt final görmesi biraz zor gibi, yarı final adayları iddialı rakipler bu yüzden içimde 5. Olup elenecekmiş korkusu var ancak bu şarkı harcanmamalı. Anna Berghendahl’a bir şans daha verilmelidir.

2010 yılı Melodifestivalen şampıyonu olan Anna, This Is My Life şarkısıyla ülkesini temsil etme hakkını kazanmış, herkesin beğenisini kazanmış olsa da Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarı finalde 11. Olarak elenmiştir, Melodifestivalen kazananı değil de ülkesinde tek yarı finalde elenen sanatçı olarak anılması çok üzücü, kendisi de bunu atlatamamış ve ABD’ye yerleşmiş, üniversitede Tıp okuyor ve ileride Doktor olacakmış, ayrıca önemli prodüktörlerle çalışıp, güçlü eğitimler alıp kendini geliştirse de maalesef paylaştığı hiçbir şarkı onu istediği yere götüremedi.. Bu sene döndü, inanın dönenler arasında en çok sevindiğim sanatçı olabilir, kendisine yapıştırılan bu kötü reputasyonu değiştirip umarım iyi bir derece alır, Melodifestivalen tarihindeki en naif, en sessiz ve en egosuz kazanandır kendisi, umarım seni yemezler bu cadı kazanında güzelim, Ashes To Ashes, Anna Bergendahl’dan beklemediğimiz şekilde uptempo bir şarkı ile geldi, şarkının küllerinden doğmayı simgelediği ve şarkıya çok güvendiği için geri döndüğünü belirtiyor Anna, şarkının yazarları; Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Erik Bernholm, Anna Bergendahl. İyi şanslar Anna Berghendahl, seni seviyoruz unutma bu senin hayatın ve bu senin harcayacağın zamanın.

 

Nano – Chasing Rivers

Hold On’dan biraz daha farklı, daha hızlı bir tempo, hikayesi Hold On’a göre biraz daha oluşmamış bir hikaye. Şarkının öyle bir yerinde bitirmişler ki 1 dakikayı sonrasında ne olacağı inanın merak konusu, iki yol var, 1 güçlenerek hızlanmaya devam edip nakaratta patlayan bir şarkı ya da tam nakaratta temposu düşen bir parça olacak, ilk yol daha mantıklı gibi, bakalım uzun versiyonu nasıl olacak. Hold On ile çok sevilen Nano bence Rage N Bone, Hoizer vari şarkısıyla direkt finalde olacaktır.

2017 yılında televoting oylarında birinci olan, yarışmayı 2. Olarak tamamlayan Nano, bir sene arayla geri döndü, bu geri dönüş bana Ace Wilder’ın izlediği yolu hatırlattı biraz, Nano biraz Rage N Bone tarzı, güçlü sesi ile son zamanlarda populer olan tarza yakın bir sanatçı, iddialı bir sanatçı mı ? Şarkısına göre iddialı olacaktır, şarkısını dinlemeden kazanır, kesin finalde olur diyebileceğim bir şarkıcı değil, şarkının Hold On gibi ancak biraz daha yüksek tempo olduğunu biliyoruz. Şarkı yazarları: Lise Cabble, Linnea Deb, Joy Deb, Thomas G:son, Nano Omar. Güçlü şarkı yazarlarıyla çalışmış Nano, merakla bekliyor olacağım.

Mohombi – Hello

Mohombi’nin de dediği gibi, sesi önde olacak midtempo bir şarkı, tam patlayacak derken yavaşlayan bir şarkı, şu sıralar bu tarz inanılmaz tuttuğu için dünya piyasasında Mohombi böyle bir parça ile katılmak istemiş, klasik Mohombi şarkılarına göre bence çok kaliteli olmuş, sesi şarkıya çok uymuş, benim çok hoşuma gitti anca 2.00 ile 2.30 arasında bir patlama beklemiyor değilim, umarım güzel şeyler olur, İddia açısından zayıf bir sanatçı Mohombi İsveç’te. Ama ben direkt final görmesini çok isterim ancak andra chansen’den finale gidenler kervanında olacak gibi, sözler, anlatılan hikaye muazzam.

Bu ismi gördükten sonra yaşadığım şokları anlatamam sizlere, evet bildiğimiz Grammy ödüllü, Suavementeli, Let Me Love Youlu, Coconut Treeli, Bumpy Rideli Mohombi bu! Yıllar önce Melodifestivalen’de yarışmış sonra dünyaya açılmış İsveçli şarkıcı, kazanmaya geldim demiyor, ama listedeki en ünlü sanatçı, sadece insanlar nereli olduğumu bilmiyor onlara göstermek için geldim diyor, şarkısı Hello ise her aşk bir merhabayla başlar bu şekilde yazdık şarkıyı diyor, orta tempo bir şarkı, Mohombi’nin yaz hiti danslarından çok sesinin ön planda olacağı bir şarkı, umarım çok güzel bir şarkıdır, heyecanla bekliyorum. Pitbull, Nicole Scherzinger gibi ünlü sanatçılarla duet yapıp bir de Grammy alıp Melodifestivalen’e dönmek umarım kariyerini zedelemez adamım.  Şarkı yazarları;  Alexandru Florin Cotoi, Thomas G:son, Mohombi Moupondo, Linnea Deb.

 

Zeana feat. Anis Don Demina – Mina bränder 

Çok güçlü bir vokal Zeana, güzel kolabrasyon, ben şarkıyı sevdim, bu senenin Samir Viktor’u gibi sahneyi patlatacak ikili, ancak iddia konusunda zayıf gibiler, aman o da ne şarkının nakarata girmeden önceki partı bu şarkı bana bir şarkıyı hatırlatıyor, evet evet çok tanıtık bir ritim ancak biraz daha slow motionu, tabii ya zamanında dünyayı kasıp kavurmuş You Had Me bu Joss Stone’dan lütfen bu yazıyı okuduktan sonra bir kere daha şu iki şarkıyı dinlemenizi rica edeceğim, esinlenmenin de ötesinde bilerek alınmış gibi, alışılmış ritim ile haksız rekabet bu hoş olmadı işte, benim için Andra Chansen görmesi gereken bir şarkı ancak İsveç böyle şarkıları 6. Sıradan eler.

Zeana eski bir Idol yarışmacısı, Anis Don Demina ise geçen sene Samir Viktor’a back vokal olmuş bir sanatçı, şarkıları için daha önce Melodifestivalende denenmemiş bir şey ama tam bir Melodifestivalen şarkısı olduğunu söylüyorlar, çok pozitif, uyumlu rap ve pop birleşimi bir şarkı olduğunu söylüyorlar, merak uyandırdı bana biraz, daha önce bu ikiliden birini solo olarak bu yarışmada görmediğim için tam kestiremiyorum ama farklı bir hava katacakları kesin. Şarkı yazarları; Thomas G:son, Jimmy Jansson, Anis Don Demina, Pa Moudou Badjie, Robin Svensk

 

Arja Saijonmaa – Mina fyra årstider 

Arja Teyze, Dört Mevsimim demişsin, şarkının inişleri çıkışları her mevsimdeki ruh halini anlatıyor gibi, böyle aslında güzelmiş de değilmiş gibi de aynı zamanda, pek alışamasamda o solo müzik hoşuma gitti, teyzeye olan saygıdan aslında tur geçiredebilirler ama bu yarı final çok iddialı, 7. Sıradan elenecek gibi, bakalım akibeti nasıl olacak.

Bundan tam 40 yıl önce yarışmaya katılıp sadece 1 puanla ikinci olan Arja toplamda 4 kere yarışmada yarışmış bir Schager diva olarak tanınıyor, şarkıları hala İsveç için klasik Schaleger şarkılar arasındadır, Arja hayatı boyunca şarkılarında insan haklarını savunan dünyayı değiştirmek isteyen bir sanatçıdır, bu yüzden sanatçı olduğunu söylemişti, şarkısı hakkında ise bu sefer diğer denemelerine göre daha farklı bir şeyler denemiş, şarkı çok romantik ve güzel bir melodi ile başlıyor ardından inanılmaz yüksek tempo ile devam ediyor, İsveç maalesef böyle yaşlı teyzelerin arkasında duramıyor örneklerini çok gördük, jenerasyon farkından dolayı, fakat Arja biraz farklı gibi, herkes tarafından çok hürmet gören bir kadın, şansın bol olsun Arja teyze! Yarı final çok güçlü şansına 🙁 şarkı yazarları ; Göran Sparrdal, Arja Saijonmaa

 

High15 – No Drama

Pardon Little Mix, Woman Like Me. Bu nedir ablalar? Bu kadar da esinlenilmez yahu, sürekli aynı sözler ile devam eden inanılmaz monoton bir şarkı, hayaller Love Generation, hayatlar High15, olgunlaşmak önemli gerçekten. Tamamen Little Mix ile özleşmiş enstrumanları kullanmak da ayrı itici, ben sevmedim, sonuncu olmaya aday bir şarkıdır, gecenin kesin elenenleri olacaklardır. 

İsveç’in Little Mix’i olarak bilinen bu kız grubunun tamamı 15 yaşında, daha önce Idol yarışmasına katılmış grup derece alamadan elenmiştir, ancak kendilerine olan güvenleri ve Melodifestivalen’in kız grubu özleminden sonra şansları olma ihtimali çok yüksek, şarkıları için de yüksek tempo olduğunu bildirdiler, her yerde herkes drama yapıyor şarkıda tam olarak bunu anlatıyor diyorlar, merakla beklediğim şarkılardan biri. Şarkı yazarları; Joy Deb, Linnea Deb, Kate Tizzard

 

Wiktoria  – Not With Me 

Ballad olacağını bildiğimiz için beni şaşırtmayan bir tarz, açıkçası ben çok sevdim şarkıyı ama amaa şarkının introsuna çok dikkat etmenizi istiyorum, bir kere daha dinleyin evet ne geldi aklınıza? Durun söyleyeyim La La Land – City Of Stars bu tamamen copy paste yapılmış o kadar çok benzediğinin farkında olacaklar ki melodiyi yarıdan kesip tekrardan başlatıyorlar, 4 saniye bile özgün bir parçayı hatırlamak için ne kadar da kısa ancak özgün olabilmek de bir o kadar önemli arkadaşlar, işte konunun ana teması da bu!

Şarkı çok güzel, giden bir sevgiliye ağıt tamamen, çok fazla Jessica Andresson I Did It For Love ve Sarah Down Finer Moving On vibes, Sanna Nielsen’den esinlenilmiş sahnede only girl teması, bunar hep kazanmak için oynanan oyunlar, Wiktoria seni ve şarkını sevdim güzelim ancak yukarıda da bahsettiğim gibi lütfen özgün ol, azıcık inan başka bir şey istemiyorum.

Akibetine gelirsek eğer, her sene olduğu gibi güzel gülüşlü Wiktoria direkt finalde olacaktır, International jüriden nasibini alan country şarkıları yerine ballad ile onları da kazanayım zaten halk oylamasında her sene top 3’teyim dediğini de buradan duyabiliyorum Wiktoria, kopyalıkla kazanmanı istemem, en büyük rakibin Lisa Ajax’ı merakla bekliyorum,

2016 ve 2017 yıllarında neredeyse herkesin gönlünde taht kuran ,harika sesi ve o şirinliğiyle herkesin hayranlıkla izlediği country pop prensesi Wiktoria! 2018 yılında, iki sene üst üste katıldığı için zounlu bekleyen ve 2019 yılı için dönen Wiktoria, kazanacağım diyemem ama çok ümitliyim dedi. Şarkısı diğer tarzlarına göre farklı bu bir ballad! Wiktoria ise Not With Me’yi Save Me ve As I Lay Me Down’dan farklı tutuyorum çünkü bu tam benim, şarkıyı ben kendi hislerimle yazdım ve tamamen beni  anlatıyor o yüzden bu şarkıda gerçek Wiktoria’yı bulacaksınız diyor, Wiktoria’nın harika bir sesi var, ballad şarkılar için en önemli şey ses ve anlam, bakalım nasıl bir şarkı çıkacak. Wiktoria yarışmayı kazanmak için çok büyük bir aday. Şarkı yazarları ; Joy Deb, Linnea Deb, Wiktoria Johansson. Heroes’un yazarlarından destek alan Wiktoria için Joy ve Linnea Deb ile çalışmak bir hayalmiş.

 

Direkt Till Final;

Wiktoria – Not With Me

Nano – Chasing Rivers

Andra Chansen;

Mohombi – Hello

Zeana feat. Anis Don Demina – Mina bränder 

 

  1. Anna Berghendahl – Ashes To Ashes
  2. High15 – No Drama
  3. Arja Saijonmaa – Mina fyra årstider