Yeni bir Melodifestivalen sezonundan hepinize merhaba! Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Melodifestivalen 2020 katılımcıları açıklandı, geçtiğimiz 3 yılda olduğu gibi bu yılda sizlere gücüm yettiğince katılımcıları tanıtacağım, yorumlarımı sunacağım, yarı final şarkıları açıklanınca da yorumlarımı ve tahminlerimi sizlerle paylaşacağım.

Geçen seneki sükseden sonra Melodifestivalen yapımcıları gerek reytingler, gerek kaybedilen izleyici ve takipçileri tekrar kazanmanın mutluluğu ile eski sanatçılara çokça yer verip başarısına yeni bir ivme kazandırmak istiyor anladığım kadarıyla. Melodifestivalen efsaneleri, Schlager divaları, geçmiş kazananlar, geçen senenin favorileri derken kocaman bir liste bizleri bekliyor, hadi başlayalım o halde, Nu Kör Vi! 

 

Malou Prytz – “Ballerina”

16 yaşındaki Malou’yu çoğumuz tanıyor, geçen sene yarı finalde herkesin kesin elenecek gözüyle baktığı Malou büyük bir şaşkınlık yaratarak, arkasında ISA, Ace Wilder gibi, fanların yakından tanıdığı, güçlü bir ekip ile, I Do Me adlı şarkısıyla direkt finale adını yazdırmıştı. Geçen senenin başarısı ile İsveç’in başarılı şarkı yazarlarının da dikkatini çekmişe benziyor ki  bu sene Ballerina adlı şarkısıyla tekrardan karşımıza çıkıyor. Ballerina orta tempo bir şarkı olduğu söylendi. Malou geçen seneye istinaden daha kendine güvenli ve sanki (tamamen kişisel görüşüm) basın konferansında burnu havada gibiydi. Şarkısını merakla bekliyor olacağız, ben biraz geçen senenin Rebecca Carlson Who I Am havası seziyorum, hep birlikte göreceğiz. 


Şarkı yazarları: Thomas G:son, Peter Boström, Jimmy Jansson

Felix Sandman – “Boys with Emotions”

Eski FO&O üyesi olan Felix’i hepimiz 2018 yılında Every Single Day adlı şarkısı ile hatırlıyoruz, o sene yarışmayı ikinci sırada tamamlayan Felix, bir sene ara verip bu sene tekrardan döndü. Bir sene ara verip tekrardan gelmesi Melodifestivalen’de gördüğümüz klasik ve işe yarayan stratejilerden bir tanesi. Şarkısı Every Single Day’e göre birazcık daha yüksek tempo, ancak çok duygulu bir şarkı olduğu söylendi. Yılın favorilerinden gösterilen Felix ilk katılımda da olduğu gibi dünyaca ünlü şarkı yazarları ile çalışmış. 

.
Şarkı Yazarları: Tony Ferrari, Parker James, Peter Thomas, Philip Bentley, Nicki Adamsson, Felix Sandman

OVÖ – “Inga problem”

İki kişilik rap grubu olan OVÖ, en önemli başarıları Dünyaca Ünlü Zara Larsson ile yaptıkları düettir, kendilerine göre kitlesi olan bu grubun sonucunu hep birlikte göreceğiz. Türkiye’deki gibi bir rap pazarı bulunmayan İsveç’te nasıl bir sonuç ile karşılaşacakları ise merak konusu. 

Şarkı yazarları: Nicholas Frandsen, Lukas Nathanson, Jean-Willy Akofely, Nickie Osenius Kouakou

 

The Mamas – “Move”

Geçen sene ilk defa John Lundvik’in arkasında gördüğümüz Amerika tabanlı Mamas grubu bu sene tek başlarına katılma kararı almış, bir grup üyesinin ayrılma kararı ile yola üç kişi devam edecek bu grup arkasında büyük bir kadro, güçlü insanlar barındırıyor. Move hareketli bir şarkı olduğu söylendi. Eurovision fanlarının yakından tanıdığı şarkı yazarı Maline Wehbe, John Lundvik’in arkasında konu ekibi çok başarılı bulmuş olmalı ki onlarla çalışmak istemiş. Bizi dans ettireceklerine emin oldukları görünen bu grubun sonucu merak konusu. 

Şarkı Yazarları: Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve

 

Suzi P – “Moves”

16 yaşındaki Suzi P ilk defa Melodifestivalen’de yarışacak, daha önce hiç şarkı çıkarmayan Suzi tam bir gizli kutu, şarkısının yüksek tempo olduğu söylendi. Bana biraz ISA’nın ilk katılımı hatırlattı. Sürpriz yapabilir, bu şarkıda şarkı yazarları arasında Joy Deb’i Linnea Deb olmadan görüyoruz. Şarkıyı merakla bekliyoruz.  


Şarkı Yazarları: Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique

Sonja Aldén – “Sluta aldrig gå”

İsveç için çok önemli olmasına rağmen Melodifestivalen’de şeytanın bacağını kıramamış, en iyi derecesi 2007 yılında 6.lık olan Schaler Diva olarak adlandırılan ancak benim için duyguların annesi olan Sonja Alden. Çoğu popüler Eurovision sitelerinde son katılımı 2007 deniyor ancak bu yanlış bir bilgi. En son 2012 yılında I Din Himmel adlı şarkısıyla gördüğümüz Sonja Alden, ikinci şans turuna dahi gidemeyip, yarı finalde elenmiştir. Bu sene dönme kararı aldı. Şarkısının düşük tempo ve duygusal olduğunu söyleyen Sonja umut veren bir şarkı olduğunu söyledi. Eski katılımlarında olduğu gibi aynı şarkı yazarları ile çalışmış, çok farklı bir arz beklenmemeli. Ayrıca kişisel görüşüm olarak; İsveç için önemli böylesi sanatçıların bu yarışmada daha fazla değer görmesini, en azından Andra Chansen’e gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Şeytanın bacağını kırar mı bilinmez ama biz onu çok özlemiştik. Hoş geldin Sonja Alden!

Şarkı Yazarları:  Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Sonja Aldén

Robin Bengtsson – “Take a Chance”

2016 yılında ilk defa karşımıza çıkmıştı Constellation Prize ile, o sene bu katılımcıya dikkat etmemiz gerektiğini söylemiştim, çoğu katılımcı da göremediğimiz, hırs zırhını kenara atıp tamamen kendiydi. O sene 5. Oldu, ertesi yıl I Can’t Go On ile Melodifestivalen’i kazanmış Eurovision’da da 5. Olmuştu. Ne kadar bu galibiyetin önceden planlanmış olduğunu düşünmüş ve bunu yazılarımda da belirtmiş olsamda Robin’i hiç sevmemezlik yapmadım.  Bu sene tekrardan dönen Robin bir iddiası olmadığını rekabeti sevdiğini ve şarkıyı çok beğendiğini bildirdi. Orta tempo güçlü bir şarkı olduğu söylendi. Bu sene farklı şarkı yazarlarıyla çalışıp, klasik olmadığını da ayrıca gösteriyor. Dikkat edilmesi gerekn bir katılımcı, finalde yüksek sıralara oynama potansiyeli yüksek. 


Şarkı Yazarları: Jimmy Jansson, Karl-Frederik Reichhardt, Marcus Winther-John