Geçen seneki sükseden sonra Melodifestivalen yapımcıları gerek reytingler, gerek kaybedilen izleyici ve takipçileri tekrar kazanmanın mutluluğu ile eski sanatçılara çokça yer verip başarısına yeni bir ivme kazandırmak istiyor anladığım kadarıyla. Melodifestivalen efsaneleri, Schlager divaları, geçmiş kazananlar, geçen senenin favorileri derken kocaman bir liste bizleri bekliyor, hadi başlayalım o halde, Nu Kör Vi! 

Frida Öhrn – “We are one
Cookies n Beans grubu ile tanıdığımız grubun baş solisti Frida Öhrn! Bu sene tek başına katılmayı tercih etmiş, İsveç halkı tarafından tanınan country tarzlı kaliteli bir sanatçıdır. Şarkısı ise 2018 A Bitter Lullably ile neredeyse aynı, kaliteli altyapı, biraz Anna Bergendahl ın Ashes to Ashes’ını hatırlatıyor. Güzel bir temaya oturulan bu şarkı tam andra chansen havasında bir şarkı. Ben sevdim açıkçası, vokal in sesi tam country şarkılarında duymak istediğimiz tınıda. Akıbetini çok merak ediyorum.

William Stridh – “Molnljus”
Daha önce adını duymadığım yeni bir yarışmacı. Afro sound üzerine oturtulmuş bir şarkı, farklı bir tarz, çok sevmedim ama kulak da tırmalamıyor. Gecenin elenenlerinden olacağını düşünüyorum.

Nanne Grönvall – “Carpool karaoke”
Tüm sene boyunca dinlemeyi beklediğim şarkı, yıllardır geri dönmesini hayal ettiğim kadın, İsveç’in en büyük divalarından, ülkemizin Sezen Aksusu, Nanne Grönvall! One More Time grubundayken ülkesini temsil etmiş ve üçüncü olmuş, Abba grubunun gelini. Birçok şarkı ile hafızamıza yer etmiş, 2006 yılında kanseri yenmiş 57 yaşında yaşayan efsane. Fanlar 2005 yılında Hall om Mig ile tanır. 13 yıl sonra şarkıyı hissedip geri dönme kararı aldığını söylüyor. Şarkı biraz joke entry gibi gelse de aslında klasik schlager diva Nane şarkısı. Alarm gibi insanda duyar duymaz zınk diye uyandıran türde. Başta dinlerken “ya Nanne bu şarkıyla dönülür mü allasen” desem de sonradan alışıp çok sevdiğim bir şarkı oldu. Benim Gecedeki favorim bu şarkıdır, finale çıkmasını çok istiyorum. Böyle schlagerları çok özlemişiz. Umarım finale adını yazdırır.

Victor Crone – “Troubled waters”
Geçen sene Estonya’yı Storm şarkısı ile temsil etmiş, İsveç asıllı Victor! Bu sene ülkesinde şansını denemek istemiş. Bana bir denizcinin hikayesini anlatıyor şu gibi geldi şarkı, evine dönmek isteyen bir kaptan. Bu adam doğa olaylarını çok seviyor. Herkes favori olarak gösterse de bence Andra Chansen e gidecek bir şarkı, şarkının matematiğin henüz çözemedim yükselip düşüyor sürekli. Güzel bir parça ama, açıp dinlerim.

Ellen Benediktson & Simon Peyron – “Surface”
2014 yılında tanıdığımız Ellen ve Simon bu sene beraber katılma kararı almış. Songbird ve Insomnia ile tanımıştık Ellen’i, Simon ise 2014 yılında Echo ile tanımıştık. Solisti olduğu grup andra chansen turunda Helena Paparizou ya elenip final biletini kaçırmıştı. Surface, Shallow un başarısı dikkate alınıp yazılan bir şarkı bence, yazarlar arasında bu sene yarışan Paul Rey de bulunuyor. Kazanır mı bilinmez ama dark horse olarak direkt final yapma olasılığı var maalesef. Ben sevdim şarkıyı ama biraz iki ruhsuz ve uyuşmuyor gibiler.

Jakob Karlberg – “Om du tror att jag saknar dig”
Bu sene tek duyduğumuz Nanne Grönvall şarkısı Carpool Karaoke değil, bu şarkının yazarı da Nanne Grönvall! Biraz farklı bir tarz olan bu şarkı sanki solist uymamış gibi, ben pek aralarında sinerji hissedemedim maalesef. Elenme olasılığı yüksek bir şarkı.

Hanna Ferm – “Brave”
Fanların ismini duyar duymaz favori olarak adlandırdığı, yapımcıların sona sakladığı favori şarkıları. Hanna Ferm İsveç dünyasına 2017 yılında idol yarışmasında 2. Olarak katıldı, bizim dünyamızda ise geçen sene Hold you adlı düeti ile tanındı. Geçen sene favori olmalarına rağmen finalde 3. Olan Hanna Ferm bu sene tek başına katılma kararı aldı. Şarkının yazarlarından Laurell Barker de mevcut herkes Hanna’yı kazandırmak için uğraşmış. Şarkıyı ben çok sevdim, çok tatlı bir şarkı, Hanna’yı sempatik göstermiş tam UK pop şarkılarından. Rita Ora, Ava Max havası var şarkıda. Finale direkt çıkar ancak bu şarkı kazanmaz arkadaşlar bilginiz olsun.

Gecenin sonunda göreceğimiz olası sonuçlar ;
Direkt till final
Hanna Ferm
Nanne Grönvall

Andra Chansen
Victor Crone
Ellen Benediktson&simon

5.Frida Öhrn
6.William Stridh
7.Jakob Karlberg

Direkt till final
Hanna Ferm
Ellen Benediktson&simon

Andra Chansen
Victor Crone
Nanne Grönvall

5.Frida Öhrn
6.William Stridh
7.Jakob Karlberg