“Shout It Out” – Mariette

İlk defa karşımıza 2015 yılında Don’t Stop Believing ile çıkmıştı Mariette, neredeyse herkesin beğenisini toplayan Mariette, akabinde 2017 yılında A Million Years, 2018 yılında For You ile katıldığı her sene direkt finale adını yazdırarak, finalde beklediğini alamamasına karşın ününü arttırıp, başarılar doldurdu hayatına. Bu sene de Mariette’i takip edenler ismini katılımcılar arasında görünce heyecanlanmıştı, ancak gel gelelim Mariette ne yaptı? Şu zamana kadar hiç kendisinden beklemediğimiz bir tarz ile yarışmaya döndü, o umut verici mid tempo şarkılarına istinaden biraz daha salla gitsin kardeşim temalı bir şarkı tercih etti. Ben beğenmedim, bu seçimi Mariette ile bağdaştıramadım maalesef, olmamış yani, üstüne bol olmuş, senin kıyafetin değil bu şarkı Mariette.. zaten hep koreografi özürlüydü, belki show ile güzel görünür desek te show da maalesef hüsran gibi duruyor recapte. Kazanamaz ama Mariette olduğu için direkt finale adını yazdırır. Ben seni hep Don’t Stop Believing ile hatırlayacağım Mariette, rest in peace..

“Livet börjar nu” – Albin Johnsén

28 şarkı doldurulsun, durağan bir parça olsun diye yarışmaya dahil edlmiş bir parça daha.. neresinden tutarsan eksik, neresinden tutarsan elinde kalıyor maalesef, hiç sevemedim, elenmeli.

“Piga & dräng” – Drängarna

Timoteij’in babaları gibiler, İsveç halk müziğini göstermek isteyen bir grup amca, yani tatlı mı? Bence değil. Yarışmada olmalı mı? Kesinlikle hayır. Ama işte üst paragrafta da dediğim gibi farklı müzik tarzlarını da ekleyelim, tüm İsveç halkı içinden sevebileceği şeyler bulup oy atsın stratejisi için yapılmış maalesef, ilk iki zorlu yarı finalde elenen sanatçılara maalesef haksızlık bu yarı final.

“Late” – Amanda Aasa

Eminim SVT de lan keşke bu ulusal yarışmayı kazanmasaydı demiştir Amanda için. Wildcard ile ulusal yarışma sayesinde katılımcılar arasına ismini yazdıran Amanda, inanılmaz silik bir parça seçmiş, vokal gücünü gösteriyor bu şarkı desek,hayır, melodi seni içine alıyor desek o da yok, yani değerli İsveç halkı lütfen beni eleyin diye seçilmiş bir şarkı mı? Kesinlikle evet. Üzgünüm Amanda ilk ve tek şansını bu şarkı ile mahvettin, geçmiş olsun.

“Vem e som oss” – Anis Don Demina

İşte karşınızda tam andra chansende elenmelik bir parça! Daha önce ilk defa Samir&Viktor ikilisinin arkasında gördüğümüz, sonrasında geçen yıl Mina Dramer ile duet olarak yarışmaya katılıp 5. Olan Anis Don Demina bu sene tek başına katılma kararı almış,biraz Sean Banan, Samir&Viktor vari şarkı ile karşımızda, şarkı kötü değil ama bizi daha fazla heyecana soup dans ettirebilir, bu kısa versiyonda tam istediğimi bulamadım, kesinlikle kötü bir parça değil ama revamp yapılmalı muhakkak.

“Crying Rivers” – Faith Kakembo

Katılımcılar arasında ilk gördüğümde çok silik olarak gördüğüm, şarkım ballad dediğinde 2015 I See You gibi bir şey mi acaba dediğim ama beni heyecanlandırmayan bir katılımcıydı Faith, şarkısını dinlediğimde tüm önyargılarım silindi, power balad değil, ama bu şarkıda Adele havası var, şarkı patlamıyor, bilen bilir, patlamayan şarkıları sevmem ama bu şarkıda resital ruhu var, Skyfall gibi.. Mariette olmasaydı, direkt finale gider bu şarkı derdim ama Andra Chansen yollarından Finale göz kırpan bir şarkı olacak. Çok güzel, huzur verici..

7. “Winners” – Mohombi

Dünyaca ünlü MOHOMBI! Geçen seneden tanıyoruz, Suavementelerle, Bumber Ridelar ile Coconut Tree’ler ile tanıyoruz onu, geçen sene Hello ile hepimize dokunup finalde 5. Olmuştu Mohombi. Bu sene kendi tarzı ile katılmaya karar vermiş. Bu şarkı bana Arash şarkılarını hatırlatıyor, yüksek tempo ama hüzün var içinde. 2000ler ama dans pistinde oynatan türden. Çok çok sevmedim, ölüp bitmedim ama bu vasat yarı finalde göze çarpan finalde de 6. Olabilecek potansiyelde bir şarkı. Şarkının ortalarında bir patlama istiyorum, umarım hissederiz.

Gecenin sonunda görebileceğimiz ihtimal senaryo;
Direkt Till Final;
MOHOMBI
MARIETTE

Andra Chansen;
ANIS DON DEMINA
FAITH KAKEMBO

5.ALBIN JOHNSEN
6.DRANGARNA
7.AMANDA AASA