Gürcistan ulusal finaline sayılı günler kala bugün bomba gibi bir haber gündeme düştü. 2016 Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkesini temsil etmek adına Ukrayna ulusal finalinde sahne alan Adelina Shevchenko, Gürcistan ulusal finalinde Fighter  adlı şarkıyla katılan Elene Mikiashvili’nin kazanması halinde kural hatası yapacağını öne sürdü.

Ukrayna ulusal finali elemeleri için son zamanların ünlü bestecilerinden biri olan İsveçli Ylva&Linda kardeşler ile anlaşan Adelina Shevchenko ve ailesi bugün maduriyetlerini sosyal medya üzerinden duyurdular. Paylaşılan mesaja göre Adelina’ya elemelerde yarışması için ücretsiz şarkı besteleyeceklerini bildiren Ylva&Linda kardeşler, yarışmanın yarı finaline sadece 10 gün kala küçük sanatçının ailesinden şarkı için ücret talep etmişler. Bu kadar kısa bir süre içerisinde yeni bir şarkı hazırlanamayacağı için aile çaresiz olarak ücreti ödemek zorunda kalmıştır. Bunun karşılığında şarkının konserlerde ve yarışmalarda söylenebileceğinin garantisi alınmıştır. Bununla birlikte küçük sanatçımızın Fighter performans videoları sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır.

 Ancak aylar sonra Ylva&Linda kardeşlerden gelen mektupla sarsılan aile daha fazla suskunluğunu koruyamamıştır. Gelen mektupta şarkı ve performans videolarının sosyal medya üzerinden silinmesi istenmiş ve şarkının tüm hakları Gürcistan ulusal finalinde yarışacak Elene Mikiashvili’ye aktarıldığı söylenmişti. Buna karşı olarak aile bestecilere, kural ihlali yaptıklarını bildirmiş ancak umdukları cevabı alamamışlardır. 

EBU’nun yarışma kuralları bünyesinde ülkeyi temsil edecek şarkının 1 Eylül 2016 tarihinden önce hiç bir plartformda paylaşılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekiyor. Ancak bahsi geçen şarkı 13 Ağustos 2016 tarihinde Ukrayna Çocuk ulusal finalinde sahnelendi ve sosyal medya üzerinde paylaşıldı.

Bu haberler çıktıktan sonra İkizler sosyal medya üzerinde iddialara cevap verdi. Elene’nin bu şarkıyla ulusal finalde yarışacağına ve şarkıları için ona özel haklar verdiğinin altını çizen İsveçli ikizler, şarkının paylaşılan diğer versiyonlarının kendilerince onaylanmadığını belirtti.