Hatırlatma: Jamala Oylarınızı Bekliyor!

 

Bu sene Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’da düzenlenen iki aşamalı ulusal finali kazanarak Ukrayna’yı temsil etmeye hak kazanan Kırım Tatarı Jamala, 1944 adlı şarkısıyla bu akşam birincilik için mücadele edecek.

1944 yılında Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilmesini anlatan şarkı, İngilizce ve Kırım Tatarcası dilinde seslendiriliyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde. Kırım Haber Ajansı’na röportaj veren Jamala, röportajın sonunda bir video yayınladı. Bu videoda, yarışmada Kırım Tatar ve Türk diasporasından oy istedi. Bu konunun Türk dünyası için çok önemli olduğunun altını çizen Jamala, bu akşam için hepimizin desteğini bekliyor.

Yarışma maalesef Türkiye’de herhangi bir kanal tarafından yayınlanmıyor. Yurtdışında yaşayan Türk ve Tatar vatandaşları izlediği ülkenin ulusal kanalından oylama başladığı anda oy yollasınlar.

Yarıfinalden finale yükseldiği performansı da aşağıdadır.

About the author

Cevat ASLAN

Eurovision ile 2003 yılında büyük coşkuya şahit olarak tanıştım. Eurovision adeta benim yaşam felsefem haline geldi. Eurovision hayalimi Ukrayna'da ekip adına görev alarak gerçekleştirdim.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir