Merhaba arkadaşlar ben Muhammed Ali Berberoğlu.  Genelde Mali/Maliicious olarak anılırım. İlk olarak böyle güzel bir platformda yayın yapmamı sağlayan değerli ESCape News ailesine ve değerli arkadaşım Adem Özleyen’e çok teşekkür ediyorum! Sizlere Saara Aalto’nun X Factor UK macerasını anlatacağım. Öncelikle her sene X Factor’ü takip ettiğimi ve tüm sezonlara hakim olduğunu bilmenizi isterim.

Yazımın başlangıç kısımlarında anlam karışıklığını önlemek adına X Factor formatından biraz bahsetmek istiyorum. X Factor UK, USA, Avustralya ve çoğu ülkelerde kabül görmüş, köklü bir ses yarışmasıdır. Birçok ünlü sanatçı bu platformdan çıkmıştır. Buna örnek olarak; Leona Lewis, Olly Murs, Little Mix, Fleur East, Ben Haenow, Lousia Johnson, James Arthur, Dami Im, Alex & Sierra ve Sam Bailey’yi örnek verebiliriz. Yarışma formatı şu şekilde ilerliyor, öncelikle Room Audition denilen ilk elemeden oluşuyor. Bu elemede jüri üyeleri katılımcıları bir oda içerisinde dinliyor ve en az üç evet alan yarışmacı Boot Camp’e yani çaylaklar kampına katılmaya hak kazanıyor. Çaylaklar kampında grupça şarkılar söyleniyor bu süreçte kötü performans sergileyen yarışmacı eleniyor. Ardından en önemli yere geliyoruz. 6 Chair Challenge! Yarışmacılar; Boys, Girls, Overs 25 ve Groups olarak 4’e ayrılıyor ve 4 jüri üyesi kura ile bir grubu seçiyor. Bu seçimden sonra yarışma gecesi her grup için 6 tane sandalye açılıyor. Her jüri koçu olduğu grubun tüm yarışmacılarını canlı performanslarını dinleyip, değerlendirip sandalye veriyor ya da sandalyeden kaldırıyor. Sona kalan 6 sandalyeyi dolduran yarışmacılar o grubun final 6’sı oluyor. Böylece Judges House’a katılmaya hak kazanıyor. Judges House’ta 6 yarışmacı, koçu olduğu jüri üyesinin evinde bir hafta geçiriyor, tatil yapıyor ve misafir sanatçının ve jüri koçunun karşısında performans sergiliyor. Bu performanslardan sonra jüri koçu canlı showlara katılmak üzere 3 yarışmacı seçiyor ve yarışma başlıyor! Yarışmacılar her haftanın konseptine göre şarkılar söylüyor ve halk oylamasıyla korunuyor ya da on ikiye kalıp tekrar şarkı söylüyor ve jüri üyeleri tarafından oylanıp en çok ismi söylenen kişi eleniyor.

Öncelikle Saara Aalto’yu tanıyalım. İngilizlerin deyimiyle, Saarah, Sharon Osbourne’un deyimiyle My little zongbörd Zarah yani Saara Aalto! Kendisi 2011 yılında UMK’ya (Finlandiya Ulusal Finali) Blessed With Love ile katılmış 2. olmuş  ve hemen ardından bir diğer ses yarışması The Voice Of Finland’da 2. olarak yavaş yavaş tanınmaya başlamış bir Finlandiyalı sanatçı. En son 2016 yılında No Fear ile UMK dönüşü ile 2. olmuş ve fanların kalbinde taht kazanmıştır.

X Factor 2016’ya katıldığı andan itibaren fanlar ve Finlandiya da en çok konuşulan sanatçı haline geldi.

Room Audition’da Sia’dan Chandelier şarkısını söylemiş ve yarışmaya dahil olmaya hak kazanmıştır. Bu performansından sonra Nicole Scherzinger tarafından ayakta alkışlanmış “Bu çok güzeldi. Bana twerk yapmamı istettirdin, popom bile seni alkışlamak istiyor.” dedi. Üç  evetle yarışmaya dahil olan Saara Çaylaklar Kampında da boy göstererek 6 Chair Challenge’e girmeye hak kazandı.

6 Chair Challenge elemesinden önce  Sharon Osbourne’un Overs 25 grubunun koçu olduğu belirlendi. Bu aslında onun için kötü bir haberdi çünkü Sharon Saara’nın ilk elemesinde jüride bulunmamasından dolayı Saara’yı tanımıyordu. Nitekim öyle de oldu. Saara 6 Chair Challenge turunda Ed Sheeran’ın I See Fire şarkısını söyledi fakat Sharon Saara’nın şarkıyı ruhsuz okuduğunu ve o şarkı söylerken onunla bir bağ kuramadığını bu yüzden ona sandalye vermeyeceğini söyleyerek herkesi çok şaşırtmıştı. Ve tabiî ki de en çok Saara’yı. Sahneden inmeyen Saara geri dönüp bir şans daha isteyince kabul edildi ve Saara Fransızca bir şarkıya başladı ve tüm arena dahil olmak üzere Saara’yı yuhalamaya başladı ve X Factor macerası tam da burada bitti derken ertesi gün şok bir haberle uyandık! Saara Nicole Scherzinger’ın Wildcard’ı ile yarışmaya geri dönmüş ve Sharon’ın son 6 yarışmacısı arasına ismini yazdırdı.

Bundan sonraki aşama Judges House. Burada son 6’ya kalan yarışmacılar kendi koçlarının evinde birer şarkı seslendirip son 3’e kalıp Live Shows’ta Sharon’ın takımında yer alacaklardı. Sharon’a yardımcı olacak guest act Robbie Willams’tı. Saara Judges House’ta ABBA’dan The Winner Takes It All şarkısını seslendirdi ve Sharon’ın son 3 yarışmacısından biri olarak live shows’a katılmayı başardı. Tabiki burada Robbie Williams’ın çok desteği vardı.

İlk hafta Let It Go şarkısını seslendirerek bir çok jüri üyesini ayakta alkışlatan performansı maalesef ki Public Votes’ta kendisine yetmedi ve oylamada son ikiye kaldı.

Sing Off’ta Bratavio ile eşleşen Saara, Sia’dan Alive şarkısını seslendirdi. Jüri tarafından korunan yarışmacı olarak elenmedi.

Bu performansından sonra jüriler haricinde Twitter’da da çok destek aldı. Bunlardan biri de ünlü Blue grubunun üyesi Duncan James! Kendisi her hafta Saara’ya oy atacağını, performansını çok beğendiğini ve son ikiye kaldığına şaşırdığını yazmıştı.

Ardından 2. Hafta geldi. İkinci haftada Motown konsepti vardı ve Saara “River Deep, Mountain High” şarkısını seslendirdi fakat oylar yine yetmedi ve son ikiye kaldı. Bu sefer Leona Leis’in Run şarkısını seslendiren Saara jüri eşitliğinden dolayı son iki arasında en çok oyu kalan kişinin seçildiği Dead Lock’ta rakibi Freddy’i eleyerek 3. Haftada şarkı söylemeye hak kazandı.

Üçüncü haftada Divas Week konseptinde Bjork’ün Oh So Quiet şarkısını seslendirdi ve tüm jüri üyelerini ayağa kaldırdı. O haftada halk oyu ile korunmaya alındı ve 4. Haftaya gitmeye hak kazandı.

Bir sonraki haftada Korku Gecesi konseptinde Lady Gaga’dan Bad Romance şarkısını seslendiren Saara halk oyu ile bir daha korunmaya alındı. Beşinci haftada Boybands vs Girlbands konsepti ile Girls Aloud’un Sound Of The Underground şarkısını seslendirdi. Çok beğeni toplayan bu performansı maalesef onu kurtaramadı ve tekrardan son ikiye kalarak sing off a kaldı. Sing Off turunda Jessie J’in Who You Are şarkısını seslendirerek jüri üyeleri tarafından korundu ve 6. Haftaya kaldı.

Sıkıntı geçen haftanın ardından altıncı haftada Disco Week ile muhteşem bir performans sergileyerek (benim de en beğendiğim performansıdır.) Jüri üyesi ve yarışmanın yapımcısı Simon Cowell “Muhteşem bir performans, kusursuzluğa çok yakındı, her hafta daha iyi oluyorsun.” dedi. Bu performansıyla son ikiye kalmadan direkt olarak bir sonraki haftaya katılma şansı elde etti.

Yedinci haftada Movies Week konsepti ile My Heart Will Go On’u seslendiren Saara Aalto başarı performasıyla herkesi büyüledi ve neticesinde direkt olarak 8. haftaya adını yazdırdı. Sekizinci haftada ise piano çalarak performans sergiledi. ABBA’nın The Winner Takes It All şarkısını seslendirdi.

Tüm arena ve jüri üyeleri olmak üzere herkes ayakta alkışladı ve herkesi tekrardan kendine aşık etti. Böylece Semi Finalist (Yarı Finalist) olmaya hak kazandı. Artık Saara hayallerine yavaş yavaş ulaşıyordu.

Sekizinci haftada ikinci şarkısı ise Diamonds Are Forever ve Diamonds Are a Girl’s Best Friend oldu . Aynı zamanda dünyaca ünlü grup Clean Bandit o hafta yarışmada performans sergiledi. Geçen sene X Factor UK’in kazananı Louisa Johnson ile düet yapmıştı. Bu sene de kimle düet yapmak istersiniz diye sorulduğunda Saara’yı gerçekten çok beğendim dedi! Belki ileride bir Clean Bandit ft Saara Aalto düeti görebiliriz! Kim bilir?

Dokuzuncu haftada 4 yarı finalist iki tane şarkı seslendirdi. Saara’nın ilk şarkısı Chandelier oldu. Diğer haftalarda olduğu gibi herkes bu performansına bayıldı! Artık UK olmak üzere herkes “Saara kazanmalı! “ diye naralar atıyordu.

İkinci şarkısı ise Mariah Carey’den All  I Want Christmas Is You oldu. Herkes tarafından ayakta alkışlanan bu muhteşem Finlandiyalı kız artık finaldeydi! Saara Aalto onca tersliğe rağmen artık finaldeydi!

Onuncu haftada son ikiye kalmak için mücadele eden Saara, Everybody Wants To Rule The World şarkısını seslendirmiş ve ikinci performansında ise büyük bir sürpriz yapıp Adam Lambert ile Bohemian Rhapsody şarkısına düet yapmıştır. Bu iki muhteşem performansla birlikte son ikiye kalmayı başarmış ve artık gerçek bir finalist olarak adını altın harflerle yazdırmıştır! Ve artık kazanamaya çok yakındı!

11. Hafta! Büyük Final ve Saara Aalto!

Saara büyük finalde de iki tane şarkıyı muhteşem yorumuyla harmanlamayı ve insanları büyülemeyi başardı! İlk şarkısı Divas Week’te büyük beğeni aldığı Oh So Quiet şarkısıydı. İkinci şarkısı çok daha duygulu ve özeldi Whitney Houston’ın I Didn’t Know My Strengh şarkısıydı. Tüm arenayı ayağa kaldıran bu performansından sonra artık bütün bahis şirketleri Saara’nın oranını 1’in altına düşürmüştü. Her şey galibiyet için hazırdı. Sharon Osbourne, Saara Aalto, Finlandiya, Fanlar, İngilitere herkes. Fakat Saara Aalto yarışmayı galibiyetle taçlandıramadı ve 2. Oldu. Aslında burayı üzüntülü bir şekilde duygulandırmamam gerekiyor! Çünkü Saara, hayalleri için adım atmayan insanlara, hayallerini gerçekleştirmek isteyen insanlara çok büyük gurur kaynağı ve örnek oldu! Finlandiya’dan İngiltere’ye gelip İngilizlerle yarışıp bir Finlandiyalı olarak dünyaca ünlü bir ses yarışmasında 2. Oldu! Saara gerçekten ayakta alkışlanası bir kişilik, cesur, güçlü, hayallerine inanan ve yılmayan, pes etmeyen bir kişi! Her zaman dediğin gibi Sevgili Saara Aalto, “NO FEAR”!

Hayatı boyunca katıldığı tüm yarışmaları 2. Olarak tamamladı bu yüce gönüllü, harika sesli kızımız! Ne diyelim başarılarının devamını Eurovision sahnesinde de görürüz!

 

SAARA AALTO HAKKINDA BİLİNMEYENLER!

  • Kendisi Let It Go şarkısını 15 dilde söylüyor ve neredeyse tüm dillere hakim!
  • Antalya’da sahne almış ve Sertab Erener’in Unutursun şarkısını seslendirmiştir!

  • Tam bir Japon, Çin hayranıdır ve şarkılarında bu ezgilere yer vermeye bayılıyor!
  • 2011 yılında UMK’da 2. Olmuş, 2016 yılında ise UMK’da No Fear adlı şarkısı ile 2. Olmuştur. Hayatı boyunca katıldığı tüm yarışmalarda 2. Olmuştur.
  • Kendisi eşcinseldir, sevgilisi tüm X Factor macerasında yanındaydı ve menajerliğini üstlenmektedir.
  • Eurovision’da yarışmayı hala çok istiyor ve bunun için çalışacağına inanıyoruz.

Ve biz Saara Aalto’yu çook seviyoruz! Hayallerinden koşmaya devam kızım! Sen gerçekten de çok cesur birisin!

 

Muhammed Ali Berberoğlu