Isaiah Firebrace X Factor Avustralya 2016’nın galibi. Kendisi 1999 doğumlu. Evet yalnızca 17 yaşında. Zaferinin ardından şu sıralar hedefi ise Avustralya’yı Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmek…

Avustralya ilk defa 2014 yılında Jessica Mauboy’un ara şovda yarışmaya dahil edilmesiyle Eurovision sahnesinde yerini aldı. Tabi bundan öncesi var. Farklı yıllarda çeşitli Avustralyalı sanatçılar farklı ülkeleri temsil ettiler. 2015 yılında ise ilk defa Avustralya yarışmaya dahil oldu. 2016’da da bu devam etti. Her yıl ise yarışmayı ciddiye alarak çok iyi sonuçlar elde etti.

Bu yıl Avustralya’nın ne yapacağı merak konusu iken X Factor Avustralya’nın 8. sezon galibi Isaiah Firebrace Eurovision Şarkı Yarışması’na talip olduğunu açıkladı.

Jessica Mauboy’u sahnede gördüğümde “Avustralyalılar bunu yapabilir” dedim kendime. Gerçekten harika işler yapabileceğimizi Guy Sebastian ve Dami Im ile birlikte görmüş olduk. Eurovision birinciliği benim en büyük hayalim.

Şu ana kadarki tüm Avustralya temsilcilerinin X Factor geçmişleri olduğu düşünüldüğünde Isaiah’ın ülkesini temsil etme hayali aslında imkansız bir hayal değil.

https://www.youtube.com/watch?v=Bmv4O2hbHUg