Sürprizlerle yorucu bir Eurovision dönemini daha geride bıraktık. Aralık ayında Festival i Kenges ile başlayan maraton geçtiğimiz cumartesi gecesi sona erdi ve bizlerde ESCapeNews ekibi olarak sizlere en doğru ve en güncel bilgileri ulaştırmaya çalıştık. Ne kadar Eurovision bitsede analizlerimiz yeni başlıyor bu yılın en büyük sürprizlerinden biri ise İsveç dışında, ev sahibi olduğu için otomatik finalistti, hiçbir İskandinav ülkesinin final yüzü görememiş olmasıydı bunların arasında şaşırtıcı bir şekilde favori gösterilen Norveç ve İzlanda’nın elenmesiydi.

Aslında bu yıl kuzey ülkeleri oldukça başarılı ulusal finallere sahip olsa da genelde fan dünyasında sonuçları çoğunluğu memnun etmemiş özellikle Finlandiya ve İsveç gibi ülkeler çoğu UMK ve #melfest fanlarını şoka uğratmıştı ve Eurovision sonuçlarına bakıldığında ise aslında Avrupalılar kuzey ulsal final sonuçlarından memnun değillermiş gibi duruyor.

 

İZLANDA

Kesinlikle fanlar arasında en büyük şok etkisi yaratan ülkelerden birisiydi. Özellikle ilk provalarda beklentileri düşürse de sonraki provalarında tekrardan özellikle basında yükselen İzlanda maalesef hem sms hem de jüri oylamasında 13. bitirdi totalde ise 14. bitirdi Jüri finali performansını oldukça başarılı bitiren Greta jüriden toplamda 27 oy toplayabilmişti ki insan burada düşünüyor acaba jüri neye oy veriyor hiçbir vokal sıkıntısı olmayan ve oldukça bir şekilde görsel şovunu tamamlayan Greta Salome’ye en yüksek oy 7 puanla San Marino Jürisinden geliyor eskiden bilinen komşu oylamasının aslında sonlara gelindiği belli oluyor çünkü İsveç’den İzlanda’ya hiç oy çıkmazken Finlandiya ve Estonya’dan yalnızca 4 puan geldi. Canlı yayında ise tek hatası yaklaşık 5 cm hata yapan Greta yine vokallerinde her zamanki gibi kusursuzdu. Ancak maalesef bu performans evde izleyenleri de etkilememiş gibi duruyor ki en fazla İsveç ve Finlandiya’dan 5’er puan alabiliyor ki insanın bunların Diaspora mı yoksa hakkı ile alınan puanlar mı olduğu insanı korkutuyor. İzlanda konusunda diyebileceğim tek şey  kuzey bloğundaki komşu oylamasının sonlanması insanı mutlu ediyor ancak beni en çok korkutan şey açıkçası evdeki izleyicinin aa Rusya’yı kopyalamış demeleri ve orasa İzlanda Delegasyonun ne kadar çaba sarf ettiğini görmek. Belki de Greta bile bizler kadar üzülmedi ama fanlar arasında dolaşan tek sanatçının da Greta olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Norveç 

Bu yılın diğer bir büyük favorilerinden biri özellikle Norveç Melodi Grand Prix’den rekora yakın bir puanla bitiren Agnete için beklenti çok yüksekti. Ne var ki ilk önce tanıtım turu sezonunda virüs bulaştığını açıklayan ve hiçbir tanıtıma gidemeyen Agnete daha sonra İsveç’e vardığında ise delegasyondan yapılan bir açıklamada bipolar olarak adlandırılan bir psikolojik rahatsızlığnın bulunduğunu söyledi ve Agnete Stockholm’de hiçbir basın toplantısına ve röportajlara katılmadı. Provalarında ise MGP’den farklı olarak silindirik cismi sahneden kaldıran Agnete yalnızca yanında bir platforma belli olmayan bir dançı koyulmuştu. Aslında hem jüri finalinde hem de canlı yanyında vokalleriyle oldukça etkileyici olan Agnete aslında ilk duyulduğunda fanların %80’nin beğenmediği (daha sonra ise çoğunun aşırı beğendiği) ve oldukça farklı bir şarkıya sahipti. Sanırım delegasyonun düşünemediği bir durum vardı evdeki izleyici bu şarkıları hayatlarında ilk defa izleyecekti ve SMS oyları gösteriyor ki Avrupa’da ki seyirci yeterince ısınamamış gibi duruyor. Jüri oylarında aldığı en yüksek oy 6 puandı ve bu puan komşusu Danimarka’dan gelmişti ayrıca Norveç’de İzlanda ile aynı kaderi paylaşarak hem jüride hem de sms’de 13. olan Norveç İzlanda’dan da farklı olarak totalde de 13. bitirdi. SMS oylamasında ise aldığı en yüksek puan 10’ar puan olarak Danimarka ve Arnavutluk’dan geliyor Danimarka da ne kadar Diaspora etkisi var desek de Arnavutlar Icebreaker’ı beğenmiş gibi duruyor.


Bu serimizin ilk bölümünde ilk iki İskandinav ülkesini bitirdik peki sizleri en çok şoka uğratan ülke hangisiydi. Sizce hiçbir ülkenin çıkmaması İsveç’i final de olumlu etkiledi mi ve ulusal finallerde başka şarkılar çıksa daha iyi bir sonuç olabilir miydi?  İkinci yazımızda görüşmek üzere.