İspanya şu sıralar, bu yıl Eurovision’a göndereceği şarkının dilini tartışmakla meşgul. Çoğu kişi İngilizce’nin uluslararası bir dil olmasından dolayı İspanya’yı zafere daha kolay götüreceğini savunsa da ana dil ile katılmak gerektiğini savunanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil…

Bildiğiniz gibi Eurovision’da 2007 yılından beri İngilizce dışında kazanabilen bir parça yok. Kendi ana diliyle kazanma şerefine en son nail olan sanatçı, Sırbistan’ı “Molitva” isimli şarkısıyla birinciliğe taşıyan Marija Šerifović oldu. Marija Šerifović’ten önce bu şeref 1998 yılında İsrail’e son birinciliği getiren “Diva” şarkısıyla Dana International’a ait idi. Ertesi yıl yani 1999 yılında ana dilde söyleme zorunluluğunun kalkmasıyla Eurovision’da İngilizce’nin ağırlığı hayli artmıştır. Ama bazı ülkeler ısrarla ana dillerinde söylemeye ya da en kötü ihtimalle ana dil-İngilizce karması iki dilli şarkılarla devam etmişlerdir. Anadil konusunda en katı ülkeler: Fransa, Portekiz ve İspanya olmuştur. Örneğin Fransa 2008 yılında İngilizce söylemeye kalkınca ülkede yer yerinden oynamıştı. Aynı şekilde Portekiz yıllarca süregelen başarısızlığına rağmen Portekizce ısrarını sürdürmeye devam etmiştir.

Ama İspanya olaya daha ılımlı yaklaşmıştır. İspanyolca katılmasının dışında İngilizce-İspanyolca parçalar da hazırlamış, ne var ki hiç bir zaman hak ettiği başarıyı yakalayamamıştır.

İspanya, Eurovision 2016’da Hangi Dilde Söyleyecek?

Bu sorunun cevabı: %50 ihtimalle İngilizce %50 ihtimalle İspanyolca söyleyecek. Çünkü katılan 6 yarışmacıdan 3’ünün şarkısı tamamen İngilizce. İki ihtimal birbirine çok yakın olduğundan olacak İspanya’da ciddi ciddi bu konu tartışılmaya başlanmış bile. Çoğu kişi İngilizce’nin uluslararası bir dil olmasından dolayı İspanya’yı zafere daha kolay götüreceğini savunsa da ana dil ile katılmak gerektiğini savunanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Bu yılın adaylarından Barei ve Nana Electric İngilizce’yi seçenlerden.

Barei:

“Evet, İspanyolca bir şeyler katmak zorundasınız. Bizim dilimiz (İspanyolca) çok güzel bir dil ancak benim şarkım İngilizce. Dillerin birlikte kullanılması dinleyicide herhangi bir duygu uyandıramıyor…”

Nana Electric:

“TVE’nin İspanyolca söylenmesi bir rica değil sadece bir dilek. Ben şarkımı tamamen İngilizce olarak seslendirdim onlar da beğendiler. Sonrasında İspanyolca bir şeyler olması gerektiğini söyledikleri doğru ancak ben bundan etkilenmedim. Farklı dillerin birlikte kullanılması şarkıyı çirkinleştirebiliyor…”

Tüm adaylar Barei ve Nana Electric gibi düşünmüyor elbette. Maria Isabel’in fikirleri ise şu şekilde:

“İspanya’dayız ve ülkemizi temsil ediyoruz. En iyi olanın kendi dilimizle yarışmak olduğunu düşünüyorum. ”

Duruma bakılırsa bu tartışmalar böyle sürüp gidecek. Eğer “uluslararası jüri” İspanya ulusal finalinde oy vermeyecek olsa İspanya garanti yine İspanyolca yollar diyebilirdim ama bu jürinin TVE’yi frenleyebileceğini düşünüyorum.

Zamanında Sertab’ın şarkısı açıklanınca meclise “İngilizce şarkı ile yarışmamalıyız.” diye önerge veren bir ülke olarak İspanya’yı çok da eleştirmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum.