Hafta sonu ulusal final macerasını tamamlayan İspanya temsilcisini jüri ve halk oyu ile belirledi. Yarışma ortamında son yıllarda umut ettiği başarılı sonuca bu yıl elde etmek için büyük umutlarla başladıkları ulusal final turu, final gecesinin sonlarına doğru yaşanan krizlerle pek de tatlı sonlanmadı.

Jüri ve halk oylamasının açıklanmasının ardından puan tablosunda gecede yarışan Manel ve Mirela 58 puanla birinciliği paylaştılar. Halkın desteğini her ne kadar Mirela alsa da, Manel ise gecede jüri desteğini garantilemişti. Henüz kazanan ismin nasıl seçiceleceği sunucu tarafından duyurulmadan salonda bulunan seyirciler Mirela tezahüratlarına başlamışlardı. Gecenin sunucusu kazanan ismi jürinin belirleyeceğini söyleyince ipler o anda kopma noktasına geldi ve seyircilerden oldukça sert tepkiler geldi.

Oylama sırasında da Manel ismini destekleyen jüri ekibi kararını değiştirmedi ve onu temsilci olarak ilan etti. Sonucun ardından sevincini kendisi alyehine tezahürat eden seyircilere el hareketi (zaman: 18.12) yaparak gösteren şarkıcı bir o kadar daha tepkilerin hedefi oldu. Ayrıca Manel’in geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden gecenin jürilerinden biri ile pozunu paylaşması ulusal finalde olası şike ihtimalini güçlendirdi.

https://www.youtube.com/watch?v=Qdx5WK6piyc

Geçtiğimiz sene benzer durumu Ukrayna ulusal finalinde izlemiştik. Kazananın yine jüri ve halk oyu ile belirlendiği final gecesinde puan cetvelinde birinciliği aynı puana ulaşan Jamala ve The Hardkiss paylaşmıştı. Ancak halk oylamasını lider tamamlayan Jamala ülkesini Eurovision Şarkı Yarışması’nda teslim etmiş ve yarışmayı kazanmıştı.

Tüm bunların ardından şimdi tüm dikkatler İspanyol yayıncı kuruluş RTVE tarafından yapılacak resmi açıklamada…