İspanya bu gece gerçekleştirdiği ulusal finaliyle 2016 Eurovision Şarkı Yarışması için İsveç’in başkenti Stockholm’de İspanya adına yarışacak şarkıyı seçti. Kazanan “Say Yay!” isimli şarkısıyla “Barei” oldu.

Şovun açılışında efsanevi Eurovision birincilerini sahnede canlandıran bir ekibin ardından, en son canlandırdıkları Euphoria’dan hemen sonra, şarkının sahibi, 2012 Eurovision birincisi Loreen sahne aldı. Objetivo Eurovisión adlı ulusal finalin gerçekleştirildiği alanda Eurovision fanlarının çok eğlendiği dikkatlerden kaçmadı.

Sahne arkasından Periscope yayını bile yapıldığı ulusal final için seçilen #ObjetivoEurovision hashtagi, dünyada “Trend Topic” olmayı başardı.

Performanslardan önce tüm adaylar kendi şarkılarını, çok kısa, playback yaparak tanıttılar. Jüri koltuğunda 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İspanya’yı temsil eden Edurne ve 2012 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi Loreen’in oturduğu finalde İtalya, Fransa, Birleşik Krallık ve İsveç’in oluşturdukları uluslararası jüri de oy kullandı.

Performansların ardından İspanya’nın efsanevi Eurovision parçaları seslendirildi, sahneye en son Edurne, geçen seneki şarkısı “Amanecer” ile çıktı.

Uzun süredir ülkede büyük bir tartışma yaratan ve ülkeyi adeta ikiye bölen “Şarkı İspanyolca mı yoksa İngilizce mi olmalı?” tartışmasına İngilizce bir şarkı seçerek nokta koyan İspanya’da , şarkı seçildikten sonra da bu tartışmaların devam edip etmeyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

İspanya’yı bu sene temsil edecek şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=0aCTdNHCTAk