İsrail kanalı IBA kapandı!

 

Avrupa Yayın Birliği(EBU) üyesi İsrail kanalı IBA(Israel Broadcasting Authority) 30 Nisan itibari ile yayınlarına son verdi. İsrail yasama organı Knesset, 2015 yılında aldığı karar ile IBA’nın kapatılmasına ve yeniden düzenlenerek yeni bir isimle açılmasına karar verdi. Daha sonra bu karar ertelense de 30 Nisan günü yeni kanalın yayına başlamasına kesin karar verildi. Test yayınlarından sonra yayına isim ve logo değişikliğiyle KAN(IPBC) İsrail Kamu Yayın Kurumu olarak başladı.

EBU, KAN’ı IBA’nın ardılı olarak gördüğünü bu yüzden yeniden üyelik istenmeyeceğini açıkladı. İsrail 62. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılabilecek.

Aynı durum 2014 yılında Yunanistan kanalı ERT’nin ekonomik bunalımdan dolayı kanalı kapatmasında da yaşanmıştı. Ancak EBU yeni kanalı NERIT’i ERT’nin ardılı olarak görmemiş ve yeniden üyelik başvurusu yapılmasını istemişti.

About the author

Mehmet Taha Kadaş

Eurovision benim için vazgeçilemez bir olay hem de her yıl. İlk tanışmam 2005 yılında oldu. 2009'da ise tavan yaptı. Final gecesi benim için yılın en önemli günü. Kısacası Eurovision Obsesyonum var.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir