İsrail Yarışmaya Katılabilecek!

 

İsrail yasama organı Knesset, bu yıl İsrail devlet televizyonu IBA’nın televizyon ve radyo kanalarının Eurovision’dan hemen sonra kapatılacağını açıklamıştı. Sunucu Geula Even Saar göz yaşları içinde İsrail’e, Ofer Nachshon ise Eurovision’a duyurmuştu.

IBA, Eurovision’a kadar birçok programını hatta ana haberi(Mabat LaHadashot) sonlandırdı ve Eurovision final gecesi 69 yıl radyo ve 49 yıllık televizyon yayınını noktaladı. Peki aradan aylar geçti. Neler değişti. Yeni yayın şirketi KAN(IPBC), İbranice yayın yapan eski Kanal 1’in yerini KAN 11(כאן 11) ile Arapça yayın yapan Kanal 33’in yerini ise KAN 33(مكان 33) ile doldurdu.

Peki İsrail Lizbon’da sahnede olabilecek mi? Evet olacak. İsrail kanalı KAN, bize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz gelecek yılki Eurovision’a katılmayı umuyoruz.”

Aynı durum 2014 yılında Yunanistan kanalı ERT’nin ekonomik bunalımdan dolayı kanalı kapatmasında da yaşanmıştı. Avrupa Yayın Birliği(EBU) KAN’ı üyesi olarak görüyor ancak başvuru bekliyor bu yüzden İsrail’in katılımı önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Kaynak: KAN, EBU

About the author

Mehmet Taha Kadaş

Eurovision benim için vazgeçilemez bir olay hem de her yıl. İlk tanışmam 2005 yılında oldu. 2009'da ise tavan yaptı. Final gecesi benim için yılın en önemli günü. Kısacası Eurovision Obsesyonum var.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Haber Bülteni/Newsletter

Choose Your Language

Advertisements
Spotify: Eurovision 2019

INFE Germany

Eurovision 2019 Final18/05/2019
57 gün kaldı.
Bumerang - Yazarkafe