Türk dil kurumuna göre istatistik; ilkelerini olasılık kuramlarından alarak eldeki verileri grafik ve sayı biçiminde değerlendirmeye dayandıran matematiğin uygulamalı dalı, sayım bilimi. İşin içine sayılar girince kimimiz koşarak uzaklaşıyor kimimiz ise severek inceliyor. 

Ancak konu Eurovision olunca bir çoğumuz üç haneli sayıları akıldan çarpacak kadar cevhere sahip oluyor. İşte size istatistik alanını sevdirecek yazı dizimizin ilk bölümü olan yazıyı sunuyoruz. Bu yazı dizimizde 2000 ve 2018 yılları arasında elde edilen sonuçlar baz alınarak hazırlanmış video üzerinden devam edeceğiz. Videoda bahsi geçen yıllarda ülkelerin almış olduğu toplam puanlar birbirine eklenerek bir skala oluşturulmuş ve görsellerle keyifli bir şekilde sunulmuş.

Tabiki yarışmayı son yılların en başarılı ülkeleri olan İsveç, Rusya ve Ukrayna ilk üçte tamamlıyor. İtalya 2011 yılından itibaren yarışıyor olsa da toplamda 1507 puan toplayarak yedinci sıraya ulaşıyor. Ülkemiz ise sekizinci olan Romanya’nın bir sıra altında 1434 puanla dokuzuncu tamamlıyor. Fakat şunu hatırlamamız gerekir ki ülkemiz en son 2011 yılında finale çıkamadığı için sıfır puan işlenmiş ve 2013 senesinden itibaren ise yarışmadığı için hanesine bir sayı girilmemiştir. Yarışan ülkelerin hanelerine ise özellikle yeni oyalama sistemiyle (2016) birlikte oldukça çok puan girdisi olmuştur. Buna rağmen ülkemizin ilk onda yer bulması 2003-2010 yılları arasında elde etmiş olduğu başarılı sonuçları kanıtlar nitelikte.

 

Video creditted to Bar Chart Race..