8   +   4   =  

Şu anda provaları gerçekleştirilen 2018 Eurovision Şarkı Yarışması hakkında birçok tüyolar gelmeye başladı. Yapboz parçalarını birer birer tamamladığımız şu günler de bir diğer ortaya çıkan detay yarışmada kullanılacak olan grafikler hakkında oldu.

Ulusal kanal RTP’nin yayımladığı bir haber videosunda grafiklerden kısa bir kesit paylaşıldı. Ama o küçük bir kesit bile ekran başında nasıl bir görüntüyle karşılaşacağımıza dair ipucu vermeye yetti.

Peki grafikler nasıl hazırlanıyor? Bu sorunun cevabı kolay olabilir ama hayata geçirmek gerçekten zor. Çok emek isteyen bir iş. Milyonların izlediği bir yarışma için gerçekten titiz bir çalışma gerektiriyor. Bazı yıllarda bir önceki yılda kullanılan grafiklerin bir sonraki yıla dizayn edilmiş hali kullanılabiliyor. Fakat geleneği devam ettirmeyen yıllar için ev sahibi ülke insanların gözüne hitap etmek için şüphesiz özenle çalışmak zorunda. Aşağıdaki videoda 2013 yılındaki devrim niteliğindeki grafiklerin nasıl hazırlandığına dair görüntüleri izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.