64. Eurovision Şarkı Yarışması‘na ev sahipliği yapacak olan İsrail; yarışma için alınması gereken kararları ve yapılması gereken hazırlıkları geçmiş yıllara göre daha hızlı bir şekilde tamamlamaya devam ediyor…

2019 Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv’de 10000 kişilik kapasiteye sahip Tel Aviv Kongre Merkezi‘nde 14-16-18 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz günlerde Eurovision 2019 ekibinin paylaştığı fotoğrafta masanın üzerindeki çizimler çoğu kişinin gözünden kaçmadı ve o detayları  sizlerle paylaşmıştık.

Bugün ise resmi Eurovision hesabı sahneyi yeni yıl hediyesi olarak takipçilerle paylaştı.

Sahne ihale süreci nasıl gerçekleşti?

Devlet kanalı KAN bu konuda da Ekim ayında somut adımlar atmıştı. Sahne inşası için bir ihale yayınlayan devlet kanalı; arena içinde seyircinin kapasitesini arttırmayı planladıklarını ve bunu başarmak için sahneyi küçültmeyi düşündüğünü belirtmişti. İhaleye katılan şirketler gizli tutulsa da geçmiş senelerde birçok yarışmanın sahnesini tasarlayan  Florian Wieder, teklif veren isimler arasında olduğu iddia edildi. Öyle ki o günlerde İsrail’de bulunması bu iddiaları güçlendirmişti. Bizlerin de geçmişte duyurduğumuz bu iddialar boşa çıkmadı ve bu senenin de sahne tasarımcısı Florian Wieder olarak yayımlandı.

Florian Wieder Kimdir?

Alman şiket Wieder Design’ın sahibi olan Florian; şirketin temelini 1995 yılında atmış ve söylediğimiz gibi birçok Eurovision sahnesini (2011,2012,2015, 2017 ve 2018) tasarlayarak bu konuda epey tecrübe sahibi olmuştu. Tasarımcı Wieder verdiği röportajlarda sık sık “Eurovision Şarkı Yarışması’nın arkasındaki fikri seviyorum.” diyerek Eurovision ruhunu ne kadar benimsediğini belirtiyor. Şirketin tek tecrübesi bu değil; aynı zamanda geçmişte MTV 2007- 2009 Avrupa Ödülü (BDA Promax Award Gold), 2012 MTV Filmi ve MTV Video Ödülleri 2010-2012 (Primetime Emmy Ödülü), Alman Echo, Deutschland sucht den Superstar, Schlag den Raab gibi etkinliklerin de sahnesini tasarlayan şirket olmuştur.