İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşte Benim İlk 10’um”da takipçilerimizden Cem Özdemir’in yorumları ve sıralaması şu şekilde:

1- BULGARİSTAN – BONES : Bulgaristan son yıllardaki başarılı şarkı çıkarma serisini bu seneye de taşımız gözüküyor. Geçen sene aldıkları ikinciliğin ardından, yine dinlemekten keyif aldığım, ritmiyle, nakaratıyla, kadın – erkek ses uyumuyla harika bir şarkı ile karşımızda. Birinci olur ya da olmaz fakat bu şarkı benim favorim ilk üçü görmeli.

2- İSRAİL – TOY : İnsanların neden bu şarkıya yüklenip aşağıladıklarını anlamak zor. Eurovision sadece bir şarkı yarışması değil aynı zamanda sahne yarışması. Şarkısıyla beraber güzel sahne performansı yapan ülkeler dereceyi elde edenlerdir. 2004’de Ruslana 2006’da Lordi 2015’te Mans’ın sergiledikleri sahne performanslarının şüphesiz ki birinciliklerine katkısı var. TOY isimli şarkı, çok hareketli, ritmik, evde bir anda açıp  yüksek sesle dinlemelik bir şarkı. 2017 de Francesco’nun Goril betimlemesiyle, 2018’de Netta’nın tavuk betimlemesi arasında bence hiçbir fark yok. Tek olumsuz yanı, TOY isimli şarkının klibindeki alışılmışın dışında (bana göre) hoş bir dans kareografisi, bu şarkının aynı başarıyı sahneye yerleştirme de sorun yaşayabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor . Keza 2017’de Francesco için birincilikten bahsedilirken çokta etkili olamayan bir sahne performansıyla 6. Bitirmişti.

3- NORVEÇ- HOW YOU WRİTE A SONG: Alexander Rybak hepimizden beklentileri o kadar yükseltmiş ki, ne şarkı yaparsa yapsın, fairytale kadar sükse yapamayacağı belliydi. Fakat bana göre bu şarkı da kendi içerisinde oldukça yaratıcı ve eğlenceli. Yıllar geçse bile görünüşünden taviz vermeyen Rybak bana göre bu sene dereceye giremese bile ilk onda yerini alacaktır.

4- ÇEK CUMHURİYETİ – LIE TO ME : Bu şarkı için istisna diyebilirim. Muhtemelen sahne performansında düşüş olabileceğinden dolayı beklentilerin altında kalabilecek bir şarkı fakat kilibindeki ritmi, hareketliliği ile benden tam not aldı.

5- İSVEÇ- DANCE YOU OFF: İsveç için söylenebilecek çok bir şey yok. Artık kendini her sene ilk 5 te olmaya alıştırmış bir ülke olarak gönderdiği şarkılar ciddi anlamda müzik zevki içeriyor. Bu anlamda sahne performansı iyi olabilirse yine bu şarkıyla isveç ilk 5 i zorlayabilir.

6- AZERBAYCAN- X MY HEART: Açıkçası Azerbaycan’dan gelen şarkılar her sene çok güzel ve dinlemesi keyifli oluyor fakat 2014 ten beri sıralama anlamında aldıkları başarılar pek tatmin edici değil. Keza geçen sene Dihaj’ın bana göre harika bir sahne performansı ve sesi olmasına rağmen yine beklentinin altında kaldı. Bu sene Azerbaycan’ın ilk ona girebilecek bir şarkı gönderdiğini düşünüyorum. Şarkıcının sesi şarkıyla uyumlu ve müzik kendisini dinlettiriyor.

7- İRLANDA – TOGETHER: Eurovision diyince sakin şarkıların önemsiz olduğu akla gelebilir fakat bana göre İrlanda bu sene keyifli, sakin ve özgün bir müzikle yarışmaya katılıyor. Finalde nasıl bir derece yapacakları bilinmez fakat yarı finali geçmelerini canı gönülden istiyorum.

8- AVUSTRALYA – WE GOT LOVE: Güzel bir ingilizce aksanı ve sözleri anlam ifade eden bir şarkı var ise ben de varım. Jessica Mauboy’un şarkısı bana göre güzel ve tam bir eurovision şarkısı diyebiliriz. İlk beşte olma ihtimali düşük gibi gözükse de bana göre ilk 10’a çok rahat girebilecek bir şarkı.

9- MAKEDONYA – LOST AND FOUND: Makedonya bu sene kendinden emin bir şarkıya yarışmaya katılıyor gibi gözüküyor. Yarı finali geçip finalde ilk 10’a kafa tutabilecek bir şarkı ile bu sene karşımızda. Klip sesi oldukça güzel olan ve inişli çıkışlı bir ses tonuyla Eye Cue grubu bu sene umarım güzel sonuçlar elde edebilir.

10- BELÇİKA – A MATTER OF TIME: Belçika için söylenebilecek çok söz yok. Onlarda son yıllarda güzel şarkı gönderme konusunda uzmanlaştılar. Geçen seneki City Lights şarkısının ardından bu sene de kendisini dinlettirebilecek, sesinde güven duygusu olan Sennek bana göre ilk 10 da yerini alabilir. Şarkı ilk başlarda etkili bir giriş ve özgün bir ritimle başlıyor. Nakaratını da çok etkileyici buldum. Şarkı genel olarak kendi içerisinde bir uyum içerisinde.

Benim diğer ülke sıralamalarım;

11 Rusya

12 Danimarka

13 Yunanistan

14 İtalya

15 Karadağ

16 Portekiz

17 Sırbistan

18 Avusturya

19 Gürcistan

20 Ukrayna

21 Polonya

22 Romanya

23 Almanya

24 Birleşik Krallık

25 Fransa

26 İspanya

27 Estonya

28 Finlandiya

29 Belarus

30 İsviçre

31 Güney Kıbrıs

32 Moldova

33 Hollanda

34 Malta

35 Ermenistan

36 Litvanya

37 Letonya

38 Hırvatistan

39 Macaristan

40 Arnavutluk

41 San Marino

42 Slovenya

43 İzlanda