İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkelerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşte Benim İlk 10’um”da ESC United‘dan Efe Can Erdoğan’nın yorumları ve sıralaması şu şekilde:

1. Avustralya: Şarkı ilk yayınladığında, bir çok Eurofan tarafından hem övüldü hem de dövüldü diyebiliriz. Ben şarkının potansiyelinden çok ne ifade ettiğine ve karşı tarafa neyi hissettirmeye çalıştığına odaklandım. İlk dinlediğim de 1. sıramda #WEGOTLOVE’ın olacağını tahmin etmezdim, dinledikçe sevdim diyebilirim. Umarım güzel bir performans gerçekleştirir Jessica.
2. İsrail: Açıklandığı andan bu yana tek fan-favorite diyebiliriz. Netta’nın kişiliği veya karakteri hakkında çok bir bilgim yok ama kendisine pek ısınamadım açıkçası. Yinede, “Toy” içinde birden fazla unsuru bulunduran, yıllardır özlediğimiz oryantal ezgilerini bu denli popüler kültür unsuru bir şarkıyla harmanlayan bir iş. Final’de iyi bir derece alır gibime geliyor.
3. İspanya: Eurovision tarihinin en başarılı revamplerinden bana göre. Kesinlikle hitap eden bir şarkı olduğu düşünüyorum. Şarkıyı revampten sonra ilk kez dinlediğimde çok duygulanmıştım. İspanya’nın oy potansiyeli diğer ülkelere kıyasla biraz düşük. Yinede umarım finalde ilk 10’da olur.
4. Bulgaristan: Bu sene beni hayal kırıklığına uğratmayan beş ülkeden biri. Kostov’u beklemiyor değildim ama EQUINOX projesi çok başarılı bence. Bones’da kuvvetli bir şarkı. Performans için çok heyecanlıyım. YF’den iyi bir sonuçla ayrılacağını umuyorum. Başarılar Bulgaristan!
5. Estonya : Her ne kadar dinlemekten artık ilk zamanlar gibi keyif almasamda, La Forza’nın ilk 5’te olması gerektiğini düşünüyorum. Basit bir opera değil bence şarkı. Umarım ilk 10’da görürüz bu sene.
6. Rusya: Kim ne derse desin zevkler ve renkler tartışılmaz. Rusya bu sene bir çok fanımızın en alt sıralarında yer alıyor. Neden 6? Çünkü şarkı bana hitap ediyor. Hayatında sürekli bir şeylerle mücadele eden insanlar ne dediğimi daha kolay anlayacaktır.
7. Portekiz: Portekiz’e birincilik yaramış bence. Başarılı bir seçim yaptıklarını düşünüyorum. Ev sahibi olarak bazı ülkeler gibi salmamışlar yani. “O Jardim” arenada güzel bir atmosfer yaratacak inanıyorum. Başarılar Portekiz!
8. Belçika: Belçika 2015’ten beri başarılı grafiğiyle fanların yüzünü güldürüyor. Geçen sene Blanche’ın vokalleri bekleneni vermese de Final’de güzel bir performans çıkmıştı ortaya. Bu sene Laura’dan beklenti yüksek olacaktır dolayısıyla. Ben “A Matter of Time”i sıkılmadan, severek dinliyorum. Bu sene kazansa, birincilik en çok ona yakışır diyebildiğim tek ülke sanırım.
9. Avusturya: İlk dinlediğimde “Nobody But You”nun nakarat kısmı beni epey tatmin etmişti. Şarkıda dark bir hava var ki bu bence performans açısından bir artı olacaktır Lizbon’da. Cesar’ın zaten Eurovision deneyimi var back-vocal olarak, bakalım ne izleyeceğiz…
10. İsveç: İsveç’in bu sene ne yapacağı hakkında hepimizin bir düşüncesi var. Bir zamanlar herkesin favorisiydi İsveç şimdi herkes nefret ediyor. Ne garip bi camiayız… Benjamin’in şarkısının sözleri bana pek hitap etmiyor açıkçası. Melodisini kuvvetli buluyorum. İlk 10’da yer alacaktır bence, İsveç çünkü yani.

TOP 43:

01. Avustralya
02. İsrail
03. İspanya
04. Bulgaristan
05. Estonya
06. Rusya
07. Portekiz
08. Belçika
09. Avusturya
10. İsveç
11. Yunanistan
12. Kıbrıs
13. Finlandiya
14. Azerbaycan
15. Ermenistan
16. Danimarka
17. Çek Cumhuriyeti
18. Beyaz Rusya
19. İrlanda
20. Polonya
21. Slovenya
22. Norveç
23. Birleşik Krallık
24. Ukrayna
25. Fransa
26. Makedonya
27. Moldova
28. İtalya
29. Letonya
30. Karadağ
31. Malta
32. İsviçre
33. Hırvatistan
34. Gürcistan
35. Romanya
36. Almanya
37. Sırbistan
38. Litvanya
39. Hollanda
40. San Marino
41. İzlanda
42. Arnavutluk
43. Macaristan