“İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşte Benim İlk 10’um”da takipçilerimizden Ömer Serkan GÖKÇEK’in yorumları ve sıralaması şu şekilde:

1.SIRBİSTAN:Bu yılın en başarılı Balkan şarkısı. Vokaller oldukça güçlü.Danica Kristic şarkıyı bambaşka yerlere götürüyor uzun havamsı performansıyla.Kesinlikle finalde olacaktır.Sahne içinse efektten ziyade sahneyi aynen Beovizija’daki gibi doldurmayı tercih edecektir.Temennim 1.olması ama en kötü ihtimalle ilk 10 da kalacaktır.
2.ERMENİSTAN:Son iki yılda olduğu gibi tarihin en başarılı şarkılarından birine imza atmış Ermenistan.Sevak Depi Avretesil’de adeta tek başına dev kadroydu.sahnede official audio dan bambaşka bi şarkıya çevirmiş güncel yorumuyla.Aslında şarkı hafif rock alt yapılı ballad.Lisbon’da bayan back vokal ve baterist kullanması ve sahneyi bi tık daha yoğun kullanması daha akıllıca olur.efekt olarak pyro dan ziyade geçen yılki gibi yerden duman bekliyorum en sonunda da bi pyro patlayabilir.
3.MAKEDONYA: Tarihlerinin belki de en başarılı şarkısı. Değişik bi tarzı var. İnsanın dinledikçe dinleyesi geliyor. Bayan vokalin sesi oldukça güçlü. Grup zaten kendinden orkestralı. Lisbon’da dansçı ya da back vokal kullanmayacaklardır.Baterist bi tık daha ön plana çıkabilir çünkü klipte biraz geri plandaydı.Belki nakaratların ilk kelimesiyle bi pyro patlayabilir.Artık hakkının yenilmemesini ve 2012 den sonra finalde yer almasını diliyorum. Voting sırasında belki TWELVE POINTS GOES TO F.Y.R OF MACEDONİA yı duyarız 😉
4.BİRLEŞİK KRALLIK:Big5 ten tek top10 yapabilecek şarkı 1.olsa çok şaşırmam.Vokal ve alt yapı oldukça güçlü.orkestradan ziyade sahnede back vokal bekliyorum.Oldukça efekt kaldırır bi parça oldukça en sonki Hey hey brother don’t give up tan sonra havadan pyro oldukça iyi gider.
5.ESTONYA:Veee Eurovision tarihinde yarışmış en mükemmel opera şarkısı diyebilirim.Eesti Laul performansı oldukça etkileyiciydi her ne kadar o etek Lısbon’da sahneye nası sığacak diye hala düşünsem de.Kulaktan mikrofon yine yerinde bi tercih olacaktır. Kesin final göxuyle bakıyorum. İlk 10 dan aşağıda olmayacaktır. Belki de ilk 5 😉 Kazanırsa da süpriz olmaz
6.DANİMARKA: Vikingler gümbür gümbür geliyor millet.kesinlikle finalde olacaktır.Şarkı,ses, back vokaller ve show oldukça etkileyici. Efekt olarak yine duman ve rüzgar efektini yoğun kullanacaktır.(Dipnot:Rasmussen’den edindiğim bilgiye göre Dmgp’deki kostümlerle Lisbon’da olacaklar)
7.KIBRIS:Tarihinin en muhteşem ötesi şarkısıyla geliyor Kıbrıs.Vokal oldukça güçlü.sahnede back vokalden ziyade dansçı kullanacaktır. Tabi ki kendisi de kulaktan mikrofon kullanacaktır.Eleni kesinlikle dans eder.Efekti yoğun kullanabilirler ki kaldırır.Artsvik gibi şarkının hemen hemen aynı yerlerinde aynı alev showunu ve arkadan kıvılcım pyro yu bekliyorum.Kıbrıs bu yıl garanti ilk 10da
8.YUNANİSTAN:Anadilde yarışmış en iyi 3 parçadan birisi.hiç bişey anlamayanı bile derinden etkileyen bi sesi var Yiana nın. Sahnede kontrbas bekliyorum. Yine Artsvik ile hemen aynı yerlerde erkek dansçıyla eEdurne nin Giseppe ile dansı gibi bi dans görebiliriz alev pyro ile birlikte ve şarkının alev pyro ile bitmesi muhtemel.
9.MALTA: Tarihinin en başarılı şarkısına imza atmış Malta. Vokalin sesi iyi. Ama eğer MESC showunu Lisbon a taşırsa daha da mükemmel olur. Küpü dansçılarla birlikte aynı şekilde kullanmalı ve yine MESC deki aynı yerde bi kıvılcım pyro güzel gider.
10.AVUSTRALYA: Yine sağlam bi temsilci görüyoruz. Beklentileri karşılayan bi ses şarkı ve alt yapı var.Sahnede orkestradan ziyade back vokal kullanacaktır. Ara nakaratta tekrarlanan We Got Love kısmında yerden yoğun olarak, hemen arkasından I Know geldiğinde de yukardan kıvılcım pyro bekliyorum.

BENIM TOP43’ÜM İSE
1.SIRBİSTAN
2.ERMENİSTAN
3.MAKEDONYA
4.BİRLEŞİK KRALLIK
5.ESTONYA
6.DANİMARKA
7.KIBRIS
8.YUNANİSTAN
9.MALTA
10.AVUSTRALYA
11.AZERBAYCAN
12.UKRAYNA
13.KARADAĞ
14.MOLDOVA
15.FİNLANDİYA
16.BULGARİSTAN
17.AVUSTURYA
18.RUSYA
19.BELARUS
20.HIRVATİSTAN
21.ARNAVUTLUK
22.BELÇİKA
23.İSVEÇ
24.NORVEÇ
25.LETONYA
26.İTALYA
27.ÇEK CUMHURİYETİ
28.HOLLANDA
29.ROMANYA
30.POLONYA
31.FRANSA
32.ALMANYA
33.İSVIÇRE
34.İSPANYA
35.SAN MARİNO
36.SLOVENYA
37.İZLANDA
38.LİTVANYA
39.İRLANDA
40.PORTEKİZ
41.GÜRCİSTAN
42.MACARİSTAN
43.İSRAİL