İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşte Benim İlk 10’um”da takipçilerimizden Salih Ayhan’ın yorumları ve sıralaması şu şekilde:

01-Avusturya: Şarkıya ilk dinlediğimden beri aşığım. Söz, müzik, ses kesinlikle kusursuz. Şarkıyı dinlemeden güne başlayamıyorum resmen. Şarkının bana verdiği hissi anlatamam.

02-İrlanda: Şarkı her şeyiyle mükemmel. Bu yıl dinlerken en haz aldığım şarkı diyebilirim. Ryan’ın sesi büyüleyici bir tınıda, ruhumu okşayan bir ses. Söz ve müziği de kusursuz elbette.

03-Belçika: Laura temsilci olarak açıklandığından beri heyecanla bekledim Belçika’yı. Ses ve Laura’nın klipteki mimikleri  harika ama hâlâ şarkıda eksik bir şeyler hissediyorum, umarım sahnede kusursuz olur.

04-Yunanistan: “Yunanca, etnik” açıklamalarıyla beklentimin en yüksek olduğu ülkelerden biriydi Yunanistan ve muhteşem bir şarkıyla geldi. Yianna’nın sesi, sözler, beste tam anlamıyla kusursuz. Sahnesini sabırsızlıkla bekliyorum, klipte tüylerim diken diken oluyor nedense.

05-Çekya: Ulusal final zamanında duyurulduğundan beri çalma listemin doruğunda kendileri. Mikolas ses, söz yazarlığı ve bestecilik amlamında muhteşem bir iş çıkarmış. Kuzeyin eğlendirme anlayışı gibi basit ve kalite yoksunu değil. Şarkıda olduğu gibi sahnede de mükemmel bir “insan emeği” olacağı kuşkusuz.

06-İspanya: Açıklandığından beri aşık olduğum şarkılardan biri daha. Bu romantik şarkıya Alfred ile Amaia’nın birbirlerine bakışları ve uyumları da eklenince ortaya harika bir bütün çıkıyor. Şarkı aşk ve samimiyet saçıyor.

07-Karadağ: Ulusal final kuralları falan açıklanınca kesin ilk 3’üme girer diye beklentiye girmiştim ama beklentimin altında kaldı. Buna karşın Balkanlar’ın kurtarıcısı bu yıl Karadağ. Adio kadar olmasa da yine süper bir Balkan müziğiyle etkiliyor.

08-Portekiz: Geçen yılki muhteşem şarkı ve hasret kaldıkları zaferin ardından “Daha bu başlangıç!” diyor ev sahibimiz. Salvador’un birincilik iletisine de yaraşır harika bir şarkı. Şarkının ilk bölümleri biraz sıkıcı olsa da sonrasında bağlanıyorum.

09-Romanya: Eurovision’da rock pek sevilmiyor ama ben çok seviyorum. Şarkının tempo değişimleri harika. Yine sözleri çok güzel bir şarkı, ayrıca vokal de çok başarılı ve beni çok etkiliyor.

10-Bulgaristan: Bambaşka bir şarkı. Havası, sözleri… Bence oldukça cool. Sahnesi için de oldukça heyecanlıyım. 10. sıramda ama Bulgaristan’ın ipi göğüslemesini çok istiyorum.

TOP 43’üm

01-Avusturya

02-İrlanda

03-Belçika

04-Yunanistan

05-Çekya

06-İspanya

07-Karadağ

08-Portekiz

09-Romanya

10-Bulgaristan

11-Makedonya

12-Gürcistan

13-İzlanda

14-Macaristan

15-Estonya

16-Hollanda

17-Belarus

18-Almanya

19-Kıbrıs

20-Sırbistan

21-Ukrayna

22-Avustralya

23-Letonya

24-Danimarka

25- Moldova

26-İsviçre

27-Ermenistan

28- Litvanya

29-Polonya

30-Fransa

31-İtalya

32-Arnavutluk

33-İsrail

34-Hırvatistan

35-Azerbaycan

36-Birleşik Krallık

37-Malta

38-Finlandiya

39-San Marino

40-Rusya

41-İsveç

42-Solvenya

43-Norveç