İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkelerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

Samet Yavuz’un yorumları ve sıralamaları şu şekilde;

 1. Yunanistan : Şarkıyı ilk dinlediğimden beri büyüsü içerisindeyim. Yunan etniği her zaman ilgimi çekmiştir zaten. Yunanlar kaç yıldır ilk 10’a giremiyor bu yıl Yianna ile şeytanım bacağını kırıp ilk 5’de bir yer de olacağını düşünüyorum. Fanların ve jürilerin Yunan hayranlığını göz önünde bulundurarak 1. olabileceğini de düşünenlerdenim. ?
 2. Estonya : Şarkıyı dinlerken bir hikayesi olduğunu hissediyorum , dalıp gidiyorum. Temsilci Elina’nın sahne performansı ve canlı sesi aynı olursa Lizbon’da kazanmak için bir adım önde olacağına inanıyorum. Jüri oylarından korkuyorum zira fanlar bu şarkıyı sevdi iyi bir televoting puanı geleceğini söyleyebilirim.
 3. İsrail : Dinlediğin zaman bağımlılık yapan şarkılardan , çok eğlenceli bir temposu var . Jüri de pek iş yapmayacağını düşünüyorum ama televoting oylamasında iyi bir puan alacak.
 4. Finlandiya : Şarkının sözleri , müziği çok güzel bir de bunlar Saara’nın sesi ile buluşunca ortaya bir eser çıkmış . Jüri de 100-130 puanın altında kalmazsa televoting’den gelen yüksek oyla kazanması muhtemel olan ülke zira Saara Aalto’nun Avrupa’nın her köşesinde fanları var .
 5. Ukrayna : Ukrayna’nın kötü şarkısını görmedim ve bu şarkı da son yıllarda gönderdikleri şarkılardan en iyileri arasında . Şarkıcı Melovin’nin ses tonu ve sahneyi kullanmak konusunda usta olduğu gördüm. İlk 10’a gireceğini söyleyebilirim .
 6. Fransa : Son yıllarda konusu değişik olan şarkılar kazanıyor ve bu yıl Fransa bunu hakediyor . Dinlediğiniz zaman şarkının ve sözlerin büyüsüne kapılıyorsunuz. Belki de 2019 Lizbon’dan uzak bir ülkeye gitmez …
 7. İspanya : Şarkının melodisi ,nakaratında ki yükseliş mükemmel. Dinlerken asla sıkılmıyorum , ama bu şarkının küçümsendiğini düşünüyorum. Temsilciler çok tatlı , 12 Mayıs da harika olacaklarına inanıyorum ,başarılar diliyorum…
 8. Kıbrıs : Bu şarkının canlı performansında asla sıkıntı olacağını düşünmüyorum , sadece şunu söylemek istiyorum Eleni tabir yerinde ise Altice Arena’yı sallayacak .
 9. Rusya : Gördüğüm en tatlı ses tonu ve bu kıza bu tür şarkılar yakışıyor . Bu yıl Rusya kaldığı yerden devam edecek. Şarkı daha iyi olabilir di evet ama bu da çok güzel , rahatlıkla ilk 10 da olacağını söyleyebilirim.
 10. Azerbaycan: Ve Kardeş ülke Azerbaycan… Şarkı sahnede parlayacak bu yüzden de Aisel’in yapacağı kareografi çok önemli umarım geçen yıllar da ki gibi Azerbaycan’ı skoreboard’ın sağ tarafında görmeyiz .
 11. Avustralya
 12. Sırbistan
 13. Polonya
 14. Malta
 15. Danimarka
 16. İtalya
 17. Belçika
 18. Norveç
 19. Karadağ
 20. Makedonya
 21. Letonya
 22. Almanya
 23. Ermenistan
 24. Bulgaristan
 25. Belarus
 26. İzlanda
 27. Birleşik Krallık
 28. Hırvatistan
 29. Avusturya
 30. Portekiz
 31. İrlanda
 32. Moldova
 33. Romanya
 34. İsveç
 35. Hollanda
 36. Slovenya
 37. Gürcistan
 38. Çek Cumhuriyeti
 39. İsviçre
 40. Macaristan
 41. Litvanya
 42. Arnavutluk
 43. San Marino