İşte Benim İlk 10’um: Selin ÇAY

 

“İşte Benim İlk 10’um” yazı dizimiz ile sizlerin 2018 Eurovision Şarkı Yarışması sıralamasını ve ilk 10’da yer alan ülkerle ilgili yorumlarınızı istemiştik…

Yarışmamız ve yazı dizimizle ilgili kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

“İşte Benim İlk 10’um”da takipçilerimizden Selin Çay’ın yorumları ve sıralaması şu şekilde:

1)YUNANİSTAN: Bana göre Eurovision’a kendi kültür ve ögelerini yansıtarak yani etnik tarzda katılan ülkeler her zaman avantajlıdır.Biz bazen sevmesek bile Avrupa etnik parçaları sever.Bunun örneklerini de sık sık görüyoruz Eurovision tarihinde.En büyük örnek de Jamala’nın mutlak zaferi olsa gerek.Dolayısıyla Yunanistan’ın bu sene çok iyi bir derece elde edeceğini düşünüyorum. Ve tüm kalbimle söylüyorum;12 Points Goes To Greece!

2)KIBRIS: Eurovision’da bana göre etnik şarkılar kadar hareketli,kendi tabirimce ‘oturmaya mı geldiniz?’ tarzında şarkılar da iyi derece alırlar. Kıbrıs bu sene gayet güzel,enerjik bir şarkı ve başarılı bir sanatçıyla katılıyor. Kıbrıs gibi pek iyi başarısı olmayan ülkeden beklenmeyen bir şarkı.En azından ben böyle düşünüyorum 🙂 Gönderdikleri en iyi şarkılardan muhakkak. Avrupa’nın da beğeneceğini düşünüyorum.Keza listeler de bunu bize kanıtlar nitelikte. Bir de sahnede güzel şeyler yaparlarsa zafer neden olmasın?

Bir de şu konuya değinmek isterim ki,bilindiği üzere Eurovision’da kardeş ülkeler birbirlerine 12 puan verirler karşılıklı.BU ülkelerden biri de Yunanistan ve Kıbrıs.İki şarkıyı da çok beğendim ancak ola ki,ikisinden biri finale çıkamazsa çıkamayan ülkenin oylarının finale çıkan ülkeye gideceğini düşünüyorum.Dolayısıyla bu da bana göre bu iki ülkenin zafer olasılığını güçlendiriyor.

3)BELÇİKA: Tam 4 yıldır harika şarkılar yollayan bir ülke Belçika.Bu yıl da bozmadı kendini,gümbür gümbür bir şarkıyla geliyor. Sennek Belçika’da pek parlamamasına rağmen özünde çok yetenekli,başarılı bir sanatçı.Şarkısı da harika.Sesiyle,görünüşüyle tamı tamına uyumlu. Sahnede müthiş,cool bir şovla şarkı ve sanatçı desteklenirse inanıyorum ki güzel bir derece elde edeceklerdir.

4)ÇEKYA: En iyi Çekya şarkısı diyebilirim,bir an bile düşünmeden.Çekya’yı değil ilk 10’da,finalde görmeye bile alışkın değilim 🙂 Bu sene tüm başarısız katılımlarını unutturacak bir şarkı ve sempatik bir Mikolas gönderiyorlar. Şarkı hareketli,Mikolas tatlı ve sempatik ayrıca sesi de güzel.Canlısının da güzel olacağını umuyorum.Sahnede de güzel renkli bir şeyler yaparlarsa güzel bir derece alırlar diye düşünüyorum

5)İSVEÇ: Ne kadar pek hoş karşılanmasa da şu kabul edilmelidir ki,yarışmada İsveç’in bir namı var. Ülkece Eurovision’a yoğun bir önem gösteriyorlar.Hatta yarışmaya en önem veren ülke dahi olabilir. Yine bilindik İsveç tarzı hareketli bir şarkı ve cool bir sanatçı gönderiyorlar.Benjamin genç yaşına rağmen kariyerinde çok başarılı bir sanatçı.Canlısı da iyi.Melfest’teki sahne performansı da takdire şayan.Bir şeyleri düzelteceğim diye bozmazlarsa iyi derece kaçınılmaz.

6)İSVİÇRE: Yine hareketli bir şarkı. İki kardeş tarafından temsil edilecekler. Şarkı hareketli,enerjik ancak kardeşlerin enerjisi de yok sayılmayacak derecede. Uyumları harika. Ulusal finaldeki sahnelerini şahsen çok beğenmiştim.Umarım değiştirmezler ve aynı kalır. Modern tarzda bir şeyler görmek güzel. Solistin canlısı da gayet iyi. Umuyorum ki geçen yıl ki gibi hezimete uğramazlar. Fikrimce güzel bir derece alacaklardır bu güzel enerjileriyle.

7)DANİMARKA: Bu sene yarışmanın sloganı ‘All Aboard!’. Türkçe mealiyle ‘Yelkenler Fora!’. Ev sahibi ülke Portekiz,her şey denizde başlar fikrinde yola çıkarak oluşturmuşlar bu sloganı ve diğer detayları. Ve Danimarka da tam olarak bu slogana uygun bir şarkı gönderiyor. Jonas,şarkısı ve performansı kesinlikle harika. Slogana çuk diye oturan bir katılım ve kesinlikle harika bir hareket fikrimce. Bunun Danimarka’ya güzel bir sıralamaya mal olacağını düşünüyorum.

8)İSPANYA: Şahsen Eurovision’da düetleri özellikle karşı cinsin birbiriyle olan düetlerini çok seviyorum.Paula Seling & Ovi,Greta Salome & Jonsi,Elina Born & Stig Rasta,ElNikki vs. Bunlar güzel örnekleri düetlerin. Hepsini çok severim. Velhasılıkelam,İspanya da bu sene düetle geliyor.Hem de ne düet 🙂 Şarkı,çiftimiz,performans he rşey harika.Uyumlarına diyecek laf yok.Çok da tatlılar. Sahne performansında güzel şeyler yaparlarsa özlediklerini konumlara ulaşabilirler.

9)BELARUS: Belarus’tan gelen en güzel şarkı.Şarkı,anlamı,Alekseev harika. Ancak sıkıntı şu ki,Alekseev canlı da pek de başarılı değil. Belki de şarkıyı değiştirmek zorunda oldukları için böyle oldu ancak tek umudum canlıda batırmamaları yönünde.Zira bu güzel şarkıya yazık olmasını istemem.Hele bir de Belarus gibi hiç başarısı olmayan bir ülkeden.Üstelik sahneyi de iyi kullanmışlardı Ulusal Final’de.Bu sahne performansı hem görsel hem de işitsel açıdan geliştirilirse,güzel derece elde edebilirler.

10)LETONYA: Letonya n’aptı bu yıl? Güzel şarkılara alışık olmadığım ülke bu yıl tabiri caizse gümbür gümbür geliyor. Şarkı,anlamı harika.Laura da keza öyle.Laura’yı ilk izlediğimde Tina Karol havaları almıştım.Tabi Eurovision dönemindeki Tina değil,şu sıralardaki seksi,eşsiz Tina 🙂 Laura’nın da tek sıkıntısı Alekseev gibi canlıda biraz batırması.Ulusal Final’deki performansından yola çıkarak söylüyorum bunu.Umarım tekrar duymayız o detoneleri Eurovision sahnesinde.Zira güzel bir katılım.Ziyan olmasını hiç istemem.Sahne performansında sadeliği seçmişler ve bunu güzel kullanmışlardı.Umarım Lizbon’da da bu sahneyi bozmazlar.

Listenin geri kalanı ise:

11.Avustralya

12.Makedonya

13.Estonya

14.Norveç

15.Hollanda

16.Azerbaycan

17.Bulgaristan

18.Malta

19.İtalya

20.Almanya

21.İngiltere

22.Finlandiya

23.Avusturya

24.Arnavutluk

25.Hırvatistan

26.Fransa

27.Ermenistan

28.İsrail

29.Ukrayna

30.Polonya

31.Sırbistan

32.San Marino

33.Slovenya

34.Portekiz

35.Rusya

36.Moldova

37.İrlanda

38.Karadağ

39.Litvanya

40.İzlanda

41.Gürcistan

42.Romanya

43.Macaristan

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir