Son yıllarda aldığı başarısız sonuçların ardından SRG olarak bilinen yayıncı kuruluşları bazı önemli değişikliklere imza atarak yarışma tablosunda ivme kazanmayı deneyecek.

 

Ulusal finale başvuracak isimler ve şarkıları ilk olarak müzisyenlerden, gazetecilerden, prodüktörlerden oluşan jüri tarafından oylanacak. Bu yılın en kritik değişikliği ise şu oldu; başvuracak isimler İsviçre pasaportuna sahip olmalı ya da İsviçre’de ikamet etmesi gerekli. İlk adımda en yüksek dereceye sahip olan 20 kişinin ikinci adıma geçmeye hak kazanması planlanıyor.

İkinci adıma kalan isimler bu sefer şarkılarını canlı olarak seslendirecekler ve yeteneklerini jürilere kanıtlamaya çalışacaklar. Bu adımda jüri tekrardan yarışmacıları oylayacak ve büyük finale kalan isimleri belirleyecekler. Büyük finale kalan isimler canlı yayında bir kez daha performanslarını sunacaklar ve bu sefer kazananı sadece halk oylaması belirleyecek.

 

Tüm kural listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Geçtiğimiz yarışmada İsviçre’yi  Rykka temsil etmiş ancak bir önceki sene yaşadıkları kaderi yaşamışlar ve finale çıkamamıştır.