İzlanda ulusal finali Sönvakeppnin’de sona yaklaşılıyor (İnanması zor ama gerçekten öyle). Söngvakeppnin’in büyük finali 20 Şubat saat 22.00’da başlayacak. Gecenin konukları ise…

Gecenin konukları ise 1986 yılında Belçika adına yarışarak 13 yaşında birinciliği elde eden Sandra Kim ve 2012 yılında İsveç’e birinciliği getiren Loreen!

İki haftadır devam eden uzun yarı finallerden 3’er isim seçilerek toplamda 6 şarkı büyük finalde yarışma şansını elde etti. Kurallar gereği tüm şarkılar İzlandaca seslendirildi. Ancak büyük finalde isteyen sanatçıların şarkılarını başka dillerde seslendirebilme hakkı vardı. Altı isimden beşi bu hakkı kullanmayı tercih etti ve beşide İngilizce dilini terdih etti. Kazanan şarkının belirlenmesinde halk ve jüri oyları eşit ağırlıklı olacak. Ayrıca şarkı seçimi iki etaptan oluşacak:

-Birinci turda halk ve jüri oylarıyla en yüksek puanı elde eden iki eser belirlenecek.

-İkinci turda en çok oyu alan iki şarkı için halk oylaması yapılacak ve galip olan şarkı İzlanda’yı bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek.

Başta yarı finallerde elenen eserlerden birine ikinci şans vermeyi planlayan İzlanda Televizyonu RUV sonradan yaptığı açıklamayla buna gerek olmadığını duyurdu. Buna göre büyük finalde yarışacak olan şarkılar şu şekilde:

  1. Greta Salóme Stefánsdóttir,”Hear Them Calling
  2. Karlotta Sigurðardóttir,”Eye of the Storm
  3. Erna Hrönn Ólafsdóttir & Hjörtur Traustason,”I Promised You Then
  4. Alda Dís Arnardóttir,”Now
  5. Elísabet Ormslev,”Á ný
  6. Þórdís Birna Borgarsdóttir & Guðmundur Snorri Sigurðarson,”Ready to Break Free

20 Şubat günü Türkiye saati ile 22.00’da başlayacak olan Söngvakeppnin 2016’yı buradan izleyebilirsiniz (Tabi sabrınız varsa :))) ).