2016 Eurovision Şarkı Yarışması galibi Jamala’nın hayatını konu edinen Jamala.UA belgesel filminin gala öncesi gösterimi 6 Nisan tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirildi ve geceye  Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Gayana Yüksel, Riza Şevkiyev, Eskender Bariyev ve Kırım Tatar halkının diğer temsilcilerinin de yer aldığı çok sayıda ünlü insan katıldı.

Jamala belgeselde herhangi bir rol canlandırmıyor, o ve etrafındaki olan herkes gibi gerçekliğe yakın bir şekilde resmediliyor.Belgeselde Jamala’nın performansları, sahne arkası anları, provaları, gazeteciler ve tasarımcılar ile görüşmelerinden kareler yer alıyor.

Filmin ikinci yönetmeni Oleg Fialko, Jamala’nın Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çok daha önce belirlendiğini söyledi. Jamala’nın ülkesindeki elemeleri kazanmasının filme yapılan yatırımlara etki ettiğini belirtti.

Oleg Fialko, “Yatırımcıya, Jamala’nın Ukrayna’daki elemelerin yanı sıra Eurovision 2016 yarışmasının galibi olacağını söyledik. Jamala, durağan olmayan bir kadını temsil ediyor. Bunun dışında Jamala hiçbir skandala da karışmadı” dedi.

Yönetmen Anna Akuleviç, filmin esas amacının, zor siyasi durum yüzünden hayatını belirli bir misyona, vatanı ve halkının acısını tüm dünyaya bildirme misyonuna adayan ünlü sanatçının kişiliğini göstermek olduğunu belirtti. Akuleviç’in söylediğine göre belgeselin galası bir anlamda hem Eurovision, hem Kırım Tatarları hem de Jamala hakkında hiçbir şey bilmeyen yabancı kitleye yönelik bir deneme mahiyeti taşıdı.

Anna Akuleviç, “Onların algısı benim için bir hediye oldu. Yabancıları, Jamala’nın enerjisi büyüledi. Jamala bizden daha şanslı, o halkının tarihini biliyor. Ukraynalılar da Jamala’nın kökenlerine duyduğu saygı kadar devletlerini sevsin isterdim…” diye kaydetti.

Başlangıçta çekim sürecinin kendisini zorladığını, ancak Eurovision finaline doğru ekip çalışmasının onun için neredeyse farkedilmez hale geldiğini paylaşan Jamala, “İşe dalıyorduk ve etrafımızda hiçbir şeyi fark etmiyorduk. Bu filmde de çok iyi görülüyor. Biz, elimizden gelenin en iyisini yapma fikrine odaklanmıştık”diye konuştu.

Ayrıca bir sanatçı olarak hakkında film çekilmesinin henüz erken olduğu kanaatinde olduğunu paylaşan Jamala, bundan biraz utandığını da söyledi.

Jamala, “Hakkımda belgesel film çekildiği için utanıyorum. Bunun henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Ben daha yolumun başlangıcındayım, müziğim aracılığıyla daha birçok şey anlatmak istiyorum” diye kaydetti.

Jamala 12 Mayıs tarihinde, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması finalinden bir gün önce, Kiev’de “I Believe In You” adlı büyük bir konser vermeyi de planlıyor.

Kaynak: QHA

https://www.youtube.com/watch?v=L3h4B2SnAGg