25 Kasım’da Belarus’un başkenti Minsk’de  en büyük kapalı alanı olan Minsk-Arena’da gerçekleşecek olan 16. Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması‘nda birçok ilkler yaşanacak. Katılım rekoru kırılan yarışma için ülkeler birbir şarkıcı ve şarkılarını açıklamaya başladı. 

2013 yılından beri yarışta olmayan Azerbaycan yayıncısı İçtimai(ITV) Televizyonu yarışmaya geri dönü. Avrupa Yayın Tarihinde ilk defa bağımsız olmayan bir yönetim yarışmaya katılıyor. Birleşik Krallığın dört parçasından biri olan Galler ilk defa yarışmada boy gösterecek. Kazakistan yayıncısı Khabar sonunda yarışmada olacak. Bu katılımın Eurovision Şarkı Yarışması’nda da pekiştirilmesi bekleniyor.

Fransa 14 yıl aradan sonra sahnede olacak. Son yıllarda delegasyon olarak epey bir yol kat eden Fransa Televizyonu bu yıl yarışmada olacak. İsrail geçen yıl Avrupa Yayın Birliği’nden kısa süreli de olsa ayrıldığından yarışmada olamamıştı. Avrupa Yayın Birliği’ne tekrar üye olan İsrail’in yeni televizyonu KAN bu yıl yarışmada olacak.

Ukrayna ekonomik sorunlardan dolayı yarışmadan çekilmesi konuşulurken şarkısını açıklayan ilk ülkelerden biri oldu.  Kıbrıs televizyonu RIK bu yıl sebep belirtemeden yarışmadan çekildi.

Ülke

Şarkıcı Şarkı

Dil

 Arnavutluk Arnavutça
 Avustralya Jael Wena İngilizce
 Azerbaycan Azerice
 Beyaz Rusya Daniel Yastremski Time Belarusça
 Ermenistan L.E.V.O.N L.E.V.O.N Ermenice
 Fransa Fransızca
 Galler 9 Ekim 2018 9 Ekim 2018 Galce
 Gürcistan Tamar Edillaşvilli Gürcüce
 Hollanda 29 Eylül 2018 29 Eylül 2018 Felemenkçe
 İrlanda 11 Kasım 2018 11 Kasım 2018 İrlandaca
 İsrail Noam Dadon İbranice
 İtalya İtalyanca
 Kazakistan Daneliya Tuleshova Özinge sen Kazakça
 Makedonya Marija Spasovska Makedonca
 Malta Ela Mangion Marchin’ On İngilizce
 Polonya Ekim 2018 Ekim 2018 Lehçe
 Portekiz Portekizce
 Rusya Anna Filipçuk Nepobedimy Rusça, İngilizce
 Sırbistan Sırpça
 Ukrayna Darina Krasnovetska Say Love Ukraynaca