2018 Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması Belarus’un başkenti Minsk’te 20 ülkenin katılımıyla sona erdi…

Eugene Perlin, Zinaida Kupriyanovich ve Helena Meraai’nin sunumu ile gerçekleştirilen 2018 Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’nın bu yılki sloganı “#LightUp”  olarak açıklanmıştı. 20 ülkenin yarıştığı 2018 Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması‘na bu yıl ilk kez katılan ülkeler Kazakistan ve Galler oldu. Azerbaycan, Fransa ve İsrail ise yarışmaya yeniden katılan ülkeler arasında yerini aldı.

İlk aşamada gerçekleştirilen jüri oylamasının galibi 148 puanla Avustralya oldu. Yarışmanın sonunda birinciliğe, halk oylarının eklenmesiyle birlikte 215 puanla Polonya’yı temsil eden Roksana Węgiel (Anyone I Want to Be) ulaştı.

Yarışmanın hemen ardından resmi hesap üzerinden her bir ülkenin jüri üyelerine ait oylar tüm şeffaflığıyla paylaşıldı. Detaylı puanlamaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açıklamanın ardından Azerbaycan ve Ermenistan’a ait jüri oylarının detayları tüm hızla sosyal medyada paylaşılmaya başladı. Her iki ülkenin de tüm jüri üyelerinin karşı ülkeyi son sıraya yerleştirmesi bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından kınandı.

Görüntünün olası içeriği: yazı