Dün gece müthiş bir zaferle İsveç ulusal finali Melodifestivalen’i galibiyetle tamamlayan John Lundvik İsrail’de şarkısı Too Late For Love ile İsrail’de olacak. Fakat John bu sene yalnızca İsveç’i temsil etmeyecek.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz süreçte gerçekleştirilen Birleşik Krallık ulusal finali Eurovision: You Decide, Michael Rice galibiyetiyle tamamlanmıştı. Michael seslendirdiği Bigger Than Us şarkısıyla İsrail’de olacak. Buraya kadar her şey normal görünse de Bigger Than Us şarkısının söz ve müziğini hazırlayan ekibin içinde John Lundvik’in de bulunması akılları karıştırdı.

Bigger Than Us
Söz – Müzik: Laurell Barker, Anna-Klara Folin, John Lundvik ve Jonas Thander

Peki daha önce bir isim aynı sene içerisinde hem söz yazarı hem şarkıcı olarak farklı ülkeler adına yarışmış mıydı?

Bilindiği kadarıyla böyle bir durum ilk kez yaşanıyor. Kurallarda ise bu duruma ait bir kısıtlama görünmüyor. Bilinen şartlara göre sanatçı yada geri vokaller aynı sene içerisinde yalnızca bir ülke için yarışabilir, ancak söz yazarlarına ait bir madde görünmüyor.

 

 

John ulusal finalde jüri üyelerinin tamamından 12 tam puanı alarak Loreen ve Mans’ın geçmişte jüri oylamasında elde ettikleri puanlardan daha yüksek sayıya ulaştı. Ayrıca halk oylamasında da zirvede tamamlayan başarılı isim rahat bir şekilde rakiplerini geride bırakmış oldu. Sanatçı Mayıs ayında 2019 Eurovision Şarkı Yarışması 2. Yarı Finali‘nin 1. yarısında sahne alacak. Birleşik Krallık ise aynı yarı finalde oy kullanacak bakalım krallıktan İsvçe’e gidecek oy ne olacak?

Her şeyden anında haber olmak için “ESCape News WhatsApp Haber Bülteni“ne üye olabilirsiniz! Detaylar için buraya tıklayın.

2019 Eurovision Şarkı Yarışması hakkında genel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Spotify‘da “Eurovision Song Contest 2019” listemizden bu yılın tüm şarkılarına ulaşabilirsiniz: