En son 2008’de Azerbaycan ve San Marino daha sonra ise kıta dışı katılımcı Avustralya’yı katılımcılarına dahil eden Eurovision yeni bir ülkeyi daha sahneye çıkarıyor.

Türki cumhuriyetlerden Kazakistan yıllardır Eurovision’a katılma isteğini belirtiyor ve yarışmayı yayınlıyordu. Khabar TV’nin Eurovision hazırlıkları içinde olduğu her daim konuşulurdu ancak bu sefer özel bir televizyon kanalı olan Kanal 31 duruma el attı ve sorumluluğu üstüne aldı. Kazakistan medyasında yapılan açıklamalar özetle şöyle;

“Kazakistan bu seneki Junior Eurovision’a Euroclub’da sahne alması için 7 Kazak çocuk gönderdi ve seneye yapılacak Junior Eurovision ülke elemeleri için Ukrayna’daki çocuk ses yarışması galibi Danelia Tuleshova’yı katılması için davet etti. Tuleshova kültür ve spor bakanıyla görüştü. Kazakistan ülke çapında bir ulusal final hedefliyor”

kanal 31 ceo’su şöyle devam etti: ” Bugün Lizbon’dan haber aldık 2018 Mayıs’ında bu sefer yetişkin şarkıcılarımızı göndereceğiz ertesi seneki katılımımıza hazırlık olması için. Ebu üyesi olduk. Eurovision için de ulusal final düzenleyeceğiz.”

“Kazakistan Avrupa’da değil ne alaka” gibi yüksek olasılıkla gelecek sorulara cevabımız şu şekilde;

Aşağıdaki haritada görüldüğü üzere Kazakistan’ın Avrupa topraklarında sayılan kısmı birçok Avrupa ülkesinin yüzölçümünden büyük olmakla beraber Avrupa’da hiç toprağı olmayan İsrail, Ermenistan ve Avustralya gibi ülkelerin katıldığı bir yarışmada bu konudan eleştiriler artık yersizdir. Ayrıca Kazakistan Avrupa Konseyi üyesi olup birçok spor organizasyonunda Avrupa federasyonlarına bağlıdır.