Avrupa Yayın Birliği (EBU) temsilcilerinin toplantısında, Ukrayna ulusal televizyon şirketi (NTU) ve 2016 Ev Sahibi İsveç temsilcileri, Yarışmanın resmi konumları ile ilgili sorununu ele alındı. Eurovision Şarkı Yarışması’nın organizasyon süpervizörü Nadia Burkhardt EBU adına ” Son 10 senede Eurovision 2 hafta süren ve bir çok insanın katıldığı büyük bir festivale dönüştü” dedi.

Bugünlerde Eurovision takipileri dört gözle gelecek yılki yarışma için açıklanacak şarkıları beklerken, Kiev cephesi ise dört bir yandan yarışmaya en iyi şekilde ev sahipliği yapabilmek adına tüm çalışmalarını sürdürüyor. Her ne kadar milyonlarca insan yarışmayı sadece TV üzerinden takip etse de, ülkelerine yarışma haftası boyunca gelecek binlerce kişiye en iyi olanaklarını sunmak isteyen Ukrayna, Eurovision törenleri için kullanılacak lokasyonları belirlemede hala sıkıntı yaşıyor. Henüz sadece yarışmanın nerede yapılacağı ve Euroclub adlı genellikle akreditasyonlu bireylerin kullandığı eğlence alanının lokasyonu belirlenmiş durumda. Diğer etkinliklerin nerede yapılacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Yazımızın devamında muhtemel lokasyonları sizlere sunacağız.

Red carpet (Kırmızı Halı)

Ukraine Sofiyska square ile ilgili görsel sonucu

Eurovision Şarkı Yarışması’nın resmi açılış töreninin ayrılmaz bir parçası olan Red Carpet tüm yarışmaya katılan ülkelerin delegasyonlarını, basınını ve hayranlarını bir araya getiren kendi başına bir etkinliktir. Stockholm’deki kırmızı halı töreni 42 ülkeden 4000 misafiri, 500 gazeteciyi ve 2000 hayranı ağırladı.

Her yıl sanatçılar kırmızı halı üzerinde kendi şovunu uzatma gibi bir eğilimde bulundukları için Eurovision 2016 organizatörleri, net bir zamanlama planı ile bunun önlemine dikkat çekerek Ukraynalı meslektaşlarına tavsiyede bulundular. Seneye Kiev’deki red carpet Sofiyska Meydanında gerçekleşecektir ve buradan kırmızı halı ile St.Sophia’daki açılış seremonisine ulaşacaklardır.

Açılış seremonisi

St.Sophia Cathedrali ile ilgili görsel sonucu

Eurovision 2017 açılış seremonisinin  sahasında gerçekleşmesi planlanıyor. Burası UNESCO Dünya mirası listesinde yer alıyor. Kiev Belediye başkan yardımcısı Oleksiy Reznikov ev sahibi şehir seçimi sunumu sırasında St.Sophianın Tapınak olarak kullanılmadığını ve müze olduğunu bu şekilde insanların herhangi bir dini duygularını incitmeyeceğini vurgulamıştır. Ayrıca meydanda dev ekran kurulacağını ve hayranların seremonide yaşananları oradan takip edebileceklerini sözlerine ekledi.

Seremoni genellikle Pazar günü ve Finalden altı gün önce gerçekleşir. (Final 13 Mayıs 2017). Tüm katılımcılar Organizatörler ve ev sahibi üst yetkililer tarafından karşılanır.Bundan sonra delegeler resmi açılışı kutlamak için resmi partiye hareket edecektir.

Euroclub

ekran-alintisi

Euroclub, katılımcı ülkelerin delegelerinin özel partileri ve canlı gösteriler sonrası partiler dahil olmak üzere bunların düzenlendiği bir başka resmi Eurovision lokasyonudur.

Kiev’deki Euroclub Kongre ve Sergi Merkezi olan “CEC Parkovy“de yer alacaktır .

KSCA Anton Taranenko Turizm Departmanı başkanına göre kompleksin salonları konukları gerekli sayıda ağırlayabilecek şekilde olacaktır. Bu arada basının talebi üzerine ”Parkovy’ salonun euroclub için yer anlaşmasını henüz imzalanmadığını ve o yüzden euroclub’ın daha detaylı çalışma planlarını paylaşamayacaklarını belirtmiştir.

Bu sene euroclub toplam 4500 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Euroclub genellikle provaların ilk gününden itibaren açıktır ve izleyen 2 hafta boyunca faaliyettedir. Eğer bu sene partiler akrediteli kişilere sınırlı olursa, fanların ve şehir sakinlerinin partilere katılması mümkün olacaktır.

Eurovillage

Eurovillage Eurovision ile ilgili görsel sonucu

Eurovillage finalden önce bir hafta boyunca yarışma heyecanının yaşandığı kentin bir parçasıdır. Burada yarışmaya gitmeye imkan bulamayanlar yarışmacıların performanslarını ve yanı sıra başka aktiviteleri izleme fırsatı bulacaktır. Yeri Şubat başında belli olup akreditasyon veya bilet alamayanların bu büyüleyici şovun bir parçası olma imkanını verecektir. Bu sene Eurovillage heyecanının Khreschatyk sokağına kurulması planlanıyor.

Ukraine Khreschatyk ile ilgili görsel sonucu