2002 Eurovision Şarkı Yarışması’nın gerçekleştiği Saku Suurhall bu gece Estonyalı Eurovision fanlarının heyecanına bir kez daha ev sahipliği yaptı ve Eesti Laul 2017 görkemli bir geceyle son buldu. Gecenin kazanan ismi Koit Toome & Laura  Kiev’de gerçekleşecek 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkesini temsil etmeye hak kazandı.

Gecede yarı final adımlarını başarılı bir şekilde tamamlamış birbirinden güzel 10 isim yarışırken gecenin açılışı ise geçen senenin Estonya temsilcisi  Jüri Pootsmann ve şarkısının yazarlarından biri olan Stig Rästa tarafından yapıldı.  Stig Rästa bildiğiniz gibi Eesti Laul 2017 finalistlerinden biri olan Elina Born ile birlikte ülkelerini Viyana’da yapılan yarışmada temsil etmiş ve şarkılarıyla birçok fanın kalbini kazanmışlardı.

Liis Lemsalu – Keep Running 
Koit Toome & Laura – Verona 
Whogaux & Karl-Kristjan feat. Maian – Have You Now 
Lenna Kuurmaa – Slingshot 
Daniel Levi – All I Need 
Elina Born – In or Out
Ivo Linna – Suur loterii
Rasmus Rändvee – This Love 
Ariadne – Feel Me Now 
Kerli – Spirit Animal

Not: Gecenin performanslarına şarkının üstüne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Format : Yarı finalleri 11 ve 18 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştiği yarışmanın final gecesi bu gece yapıldı. Her iki yarı finalde on şarkı yarıştı ve her yarı finalde ilk beşe giren şarkılar finalde yarışmaya hak kazandı.  Yarı finallerdedn finale yükselmeye hak kazanan beş şarkıdan ilk dördü %50 jüri ve %50 halk oylaması belirlenirken beşinci şarkı sadece halk oyu ile seçildi. Finalde ise kazanan şarkıyı belirlemek için iki tur yapıldı: İlk turda 50/50 halk ve jüri kombinasyonu olacak, ikinci turda (süper final) ise yalnızca halk oylaması dikkate alındı.

Final – 4 March 2017
Sıra Artist Şarkı Jüri Televote Toplam Sonuç
1 Liis Lemsalu “Keep Running” 6 4 10 7
2 Koit Toome & Laura “Verona” 5
3 Whogaux & Karl-Kristjan feat. Maian “Have You Now” 8 4
4 Lenna Kuurmaa “Slingshot” 7 2 9 8
5 Daniel Levi “All I Need” 2 3 5 9
6 Elina Born “In or Out” 1 1 2 10
7 Ivo Linna “Suur loterii” 4 8 12 5
8 Rasmus Rändvee “This Love” 10
9 Ariadne “Feel Me Now” 3 7 10 6
10 Kerli “Spirit Animal” 12

Oylamanın ilk turunda halk ve jüri oylarının kombinasyonu sonucunda ilk üçe giren Kerli , Koit Toome & Laura ve Rasmus Rändvee süper final turunda yarışmaya hak kazandı. Bu üç isim performanslarının ardından tekrardan oylama başlatıldı ve halk oylaması neticesinde en yüksek oyu alan Koit Toome & Laura  yarışmanın kazananı oldu.

Super Final – 4 March 2017
Artist Şarkı Televote Sonuç
Kerli “Spirit Animal” 2
Rasmus Rändvee “This Love” 3
Koit Toome & Laura “Verona”   1