Temsilcisini gelenekselleşmiş Melodifestivalen adlı yarışma ile belirleyen İsveç, bu sene de büyük bir etkinlikle izleyicilerin karşısında olacak. Başvuran 2295 şarkı arasından seçilen 28 şanslı eser; 2 Şubat tarihinde başlayacak serüvende 28 farklı sanatçı tarafından seslendirilecek. Kazanan isim ise 9 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek büyük final ile belirlenecek.

Daha önce açıklandığı gibi festival aşağıda belirtilen tarihlerde ve mekanlarda gerçekleştirilecek;

Birinci Yarı Final: 2 Şubat 2019, Scandinavium, Gothenburg

İkinci Yarı Final: 9 Şubat, Malmö Arena, Malmö

Üçüncü Yarı Final: 16 Şubat 2019, Tegera Arena, Leksand

Dördüncü Yarı Final: 23 Şubat 2019, Sparbanken Arena, Lidköping

İkinci Şans Turu: 2 Mart 2019, Nyköpings Arena, Nyköping

Büyük Final: 9 Mart 2019, Friends Arena, Stockholm

Bu etaplarda sunum görevini ise Eric Saade, Marika Carlsson, Sarah Dawn Finer ve Kodjo Akolor dörtlüsü üstlenecek. Marika Carlsson Melodifestivalen’e dahil olan yeni bir isim; radyoda deneyimli bir talk-show sunucusudur. Kodjo Akolor da Melodifestivalen’de boy gösterecek yeni bir isim.; komedyen ve deneyimli bir radyo şovmenidir. Eric Saade ise 2010 yılında ilk kez Melfest’de yarışmış ve üçüncülük elde etmiştir. Bir sonraki yıl yarışmada ‘Popular’ adlı şarkıyla yarışan sanatçı festivali kazanmış ve ülkesini Almanya’daki Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmiş; üçüncülüğe ulaşmıştır. Saade ayrıca 2013 İsveç ev sahipliğinde gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’nda green-room sunuculuğunu üstlenmiştir. Sarah Dawn Finer ise Melfest fanlarının gönlünü kazanmış bir isimdir. Melodifestivalen denince akla ilk gelen isimlerden biri olan İsveçli şarkıcı, sunucu ve komedyen. Birkaç kez yarışmada boy gösteren sanatçı; Lynda Woodruff adlı tiplemeyle sadece Melodifestivalen fanlarını değil Eurovision fanlarının da sevgisini kazanan başarılı isim.

Peki ya yarışma haftalarının akış programı nasıl olacak?

Geçen yıllardan farklı olarak Cumartesi günleri şarkıların 2.30 dakikalık versiyonu artık yayınlanmayacak ve takipçilerin heyecanı canlı yayına kadar sürdürülmesi hedeflenecek.

Çarşambaları: Yerel saatte (programdaki her saat yerel saate göre yazılmıştır) 15.00 – 21.00 arasında sanatçılar sahne arkasında provalarını gerçekleştirecek. Şarkı sözleri ve prova raporları Blog üzerinde yayınlanacaktır. Sitedeki medya temsilcileri şarkıları dinleyecek ve ilk izlenimler paylaşılacak.

Perşembeleri: Öğleden sonraları sanatçılar ilk defa sahnede prova yapacaklar. Saat 14.30’da SVT Play’de şarkıların bir dakikalık versiyonu yayınlanacak. Gece 21.00 itibariyle sahnede provalarınından kısa klipler SVT Play’de yayınlanacak.

Cumaları: Öğleden sonra sanatçılar sahnede ikinci kez prova yapıyor olacaklar. Saat 19.00’da arenadaki kıyafet provası Blog üzerinden dakikası dakikasına anlatılacak.

Cumartesileri: Büyük günde saat 14.00’de arenada giysi provası gerçekleştirilecek. Akşam 19.15 itibariyle Melodifestivalen’in Facebook sayfasındaki sahne arkasından konuklarla canlı yayın yapılacak. Ve final olarak 20.00–21.30 arasında Melodifestivalen 2019 şovu canlı olarak herkes tarafından izlenebilecek.