Temsilcisini gelenekselleşmiş Melodifestivalen adlı yarışma ile belirleyen İsveç, bu sene de büyük bir etkinlikle izleyicilerin karşısında olacak. Bugün ilk yarı final heyecanının yaşanacağı festivalin büyük finali 9 Mart tarihinde gerçekleşecek.

Daha önce açıklandığı gibi festival aşağıda belirtilen tarihlerde ve mekanlarda gerçekleştirilecek;

Birinci Yarı Final: 2 Şubat 2019, Scandinavium, Gothenburg

İkinci Yarı Final: 9 Şubat, Malmö Arena, Malmö

Üçüncü Yarı Final: 16 Şubat 2019, Tegera Arena, Leksand

Dördüncü Yarı Final: 23 Şubat 2019, Sparbanken Arena, Lidköping

İkinci Şans Turu: 2 Mart 2019, Nyköpings Arena, Nyköping

Büyük Final: 9 Mart 2019, Friends Arena, Stockholm

Bu etaplarda sunum görevini ise Eric Saade, Marika Carlsson, Sarah Dawn Finer ve Kodjo Akolor dörtlüsü üstlenecek. Marika Carlsson Melodifestivalen’e dahil olan yeni bir isim; radyoda deneyimli bir talk-show sunucusudur. Kodjo Akolor da Melodifestivalen’de boy gösterecek yeni bir isim.; komedyen ve deneyimli bir radyo şovmenidir. Eric Saade ise 2010 yılında ilk kez Melfest’de yarışmış ve üçüncülük elde etmiştir. Bir sonraki yıl yarışmada ‘Popular’ adlı şarkıyla yarışan sanatçı festivali kazanmış ve ülkesini Almanya’daki Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmiş; üçüncülüğe ulaşmıştır. Saade ayrıca 2013 İsveç ev sahipliğinde gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’nda green-room sunuculuğunu üstlenmiştir. Sarah Dawn Finer ise Melfest fanlarının gönlünü kazanmış bir isimdir. Melodifestivalen denince akla ilk gelen isimlerden biri olan İsveçli şarkıcı, sunucu ve komedyen. Birkaç kez yarışmada boy gösteren sanatçı; Lynda Woodruff adlı tiplemeyle sadece Melodifestivalen fanlarını değil Eurovision fanlarının da sevgisini kazanan başarılı isim.

İlk yarı finalde yarışacak şarkıları, üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz: 

Anna Bergendahl – ”Ashes to ashes
Nano – ”Chasing rivers
Mohombi – “Hello
Zeana feat. Anis Don Demina – “Mina bränder
Arja Saijonmaa – “Mina fyra årstider
High 15 – “No Drama
Wiktoria – “Not With Me

Gece sonunda halk oylamasından en yüksek oyu alan iki isim direkt olarak finale yükselirken üçüncü ve dördüncü olan isimler ise şanslarını bir kez daha ikinci şans turunda deneyecekler.

Bu geceki ilk yarı final TSİ 20.00’de başlayacak ve yayın SVT üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Bu show ve bugün gerçekleşecek diğer ulusal final yayınlarına ulaşım linklerine buradan ulaşabilirsiniz.