Her sene fanların dört gözle beklediği ulusal finallerin başında gelen İsveç ulusal finali Melodifestivalen, şarkı başvurularını almayı tamamladı! Bu yılki resmi başvuru sayısı tam olarak 2478!

Şu sıralar başvuruları büyük bir titizlikle değerlendiren SVT, ulusal finallerde yeni yazarlara daha çok şans vermeyi planlıyor.  Bu sene Anders Johansson yerine jüri ekibine başkanlık yapacak müzik editörü Karin Gunnarsson, söz yazarları ve şarkıcılar arasında köprü görevi görecek. Melodifestivalen’in süpervizöri Christer Samuel Björkman, Karin için uzun süredir beklediğimiz biri olarak söz ediyor. Öyle görünüyor ki bu sene hem söz yazarlarında hem de şarkıcı seçimlerinde Karin Gunnarsson devrimi yaşanacak.

music editor Karin Gunnarsson ile ilgili görsel sonucu

Geçen sene ulusal finallere toplamda 2450 başvuru alınmıştı. Bu sene bu sayı biraz daha artarak 2478 oldu. Festival tarihinde en çok başvuru 2011 yılında olmuştu ve bu sayı toplamda   3832 idi. İsveç’in komşusu olan Danimarka’ya ise bu yıl için 1115 başvuru gelmiş ve İsveç’e göre çok aşağı bir rakam olmasına rağmen bu sayı onların rekoru olmuştu.

Geçen sene İsveç ulusal finalinde 156 puanla en yakın rakibine 24 puan fark atarak birinci olan Frans ülkesini 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmeye hak kazanmıştı. Genç yaşına rağmen kendi ülkesinin ev sahipliği yaptığı yarışmada gayet başarılı olmuş 261 puanla beşinciliğe ulaşmıştır.