Michael Kuyucu ismi birçok Eurovision fanına tanıdık gelecektir. Kendisini hepimizin başucu kitabı “Türkiye’nin Eurovision Serüveni” nin yazarıdır. Geçtiğimiz günlerde ise Zaman Gazetesi’nden  Ali Pektaş’a müzik piyasası ile ilgili röportaj verdi. Elbette bu sohbette Eurovision’da vardı. İşte röportajın Eurovision ile ilgili bölümü…

Kendisiyle ilgili bir ek bilgi daha vermek istiyorum. 2006 yılındaki Eurovision şarkımız “Süper Star” ın Yunanca versiyonunun sözleri kendisine aittir. Bu bilgiden sonra söz konusu röportaja dönebiliriz:

“Eurovision’a katılmama sebebimiz mantıklı değil”

Eurovision’a Türkiye’nin gitmemesini uygun buluyor musunuz?

Katılmamak öncelikle Türkiye’nin global arenada müzik üretimlerinin temsil edilmemesi demek. İç pazarda bir rekabetin de yok edilmesi anlamına geliyor.

Katılmama sebebimizi makul buluyor musunuz?

TRT’nin katılmama sebebini hâlâ anlamış değilim. Bahaneyi çok komik buluyorum. Puanlama sistemi bahane edildi. Oysa ki bu sistemden en çok fayda gören birkaç ülkeden biriyiz.

Türkvizyon’u nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fikir olarak güzel olabilir ama Eurovision’a alternatif olarak görülmemeliydi. Türkvizyon’da son yaşanılan olay yüz kızartıcıydı. Bunun öncülerinden biri olduk ama dereceye girmeyi bırakın rezil olduk. Eleştirdiğimiz Eurovision’dan daha kötü bir durum çıktı ortaya. Türk kültürünün dünyaya duyurulması için güzel şeyler yapılabilir ama bunun güzel yapılması gerek.

Michael Kuyucu’ nun “Türkiye’nin Eurovision Serüveni” kitabını incelemek isterseniz resme tıklamanız yeterli :

Kaynak ve Röportajın tamamı için: http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_muzik-uzerinden-kultur-deformasyonu-yapiliyor_2271390.html