2017 yılı için Eurovision’da Finlandiya’nın ulusal finaline katılacak isimler dün açıklandı. Ama katılacak isimlerden özellikle biri hem Dünya’da hem de Türkiye’de belirli bir hayran kitlesi edinmiş bir isim. Evet, bu isim GUNTHER!!

2003-2007 arasında yaptığı şarkılarla ve çektiği kliplerle Dünya’da adından söz ettiren GUNTHER, The Sunshine Girls ile yaptığı düetlerle hayran kitlesini arttırdı. Euro-pop akımının Dünya’ya yayılmasında Gunther’in büyük payının olduğu gerçeği yadsınamaz.

Özellikle “Oh you touch my tra la la” sözü, ince bıyıkları, herkesin Gunther duduşu olarak adlandırdığı dudağı ve sözleri yavaştan ve sindire sindire söylemesiyle GUNTHER kendi farkını çoktan yaratmıştı.

Aslen İsveçli olan GUNTHER (Mats Söderlund) Ding Dong Song, Teeny Weeny String Bikini, Sun Trip, Tutti Frutti Summer Love ve Christmas Song şarkılarıyla ve özellikle klipleriyle hafızalarda yer bıraktı.

GUNTHER’in yolu elbette Eurovision’dan da geçti. 2006 yılında The Sunshine Girls ile birlikte “Like Fire Tonight” adlı şarkıyla Melodifestivalen’e davetli şarkıcı olarak katılmış fakat Carola ile aynı yarıfinalde yarışmasından dolayı olacak ki 6.olarak elendi. Ama benim kendi görüşümü söylemeden de edemeyeceğim bu şarkıyı net HARCADILAR.

Gunther’in ünü Avustralya’ya kadar gitmiş olacak ki Avustralya’lı ünlü sanatçı Samantha Fox kendi yazdığı Touch Me şarkısı için Gunther’e yeni bir düzenleme ile düet teklifi yollar ve Avustralya’da klip çeker.

Bu yıllarda özellikle Amerika’da ve İspanya-Portekiz’de çok fazla konser veren Gunther’in aldığı ücretler ise hep gündem konusuydu. Özellikle Amerika’daki konserlerde çok yüksek ücretler veriliyordu.

Uzun bir süre müzik piyasasından uzak duran GUNTHER geçtiğimiz sene sansasyonel bir şekilde “I’m Not Justin Bieber B*tch” şarkısı ile geri döndü. Bu sefer yanında The Sunshine Girls olmadan bireysel olarak kariyerini sürdürdü.

Son olarak geçtiğimiz aylarda yine kendi tarzını yansıtan “No Pantalones” adlı şarkıyla karşımıza çıktı. İngilizce ve İspanyolca dilinde seslendirilen şarkıda en dikkat çeken söz ise “What a f*ck , let’s do like Donald Duck”

2017’de ise geçtiğimiz sene O Ses Finlandiya’da iyi bir derece elde eden İspanyol asıllı D’Sanz ile Love Yourself adlı şarkısı ile Finlandiya Ulusal Finali (UMK)’nde yarışacak.