Moldova Eurovision’a Sonsuza Kadar Elveda Diyebilir!

 

Eurovision Şarkı Yarışması’na 2005 yılından bu yana aralıksız olarak katılan Moldova, en iyi derecesini 2017 yılında Hey Mamma! adlı şarkı ile 3. olarak almıştır. Bu sene ise DoReDos grubu My Lucky Day adlı şarkı ile Moldova’yı temsil edecek.

Önümüzdeki seneler için Moldova’da durumlar epey karışık. Gelelim sebeplerine;

Geçtiğimiz haftalarda Romanya Parlamentosu, tarihte “Besarabya” olarak anılan bugünkü Moldova topraklarının Romanya ile birleşmesinin 100. yıldönümü için gerçekleştirilen ortak bir anma toplantısında Moldova ile bütünleşme niyet deklarasyonu yayımladı.

Bu açıklamaya göre Romanya ve Moldova’nın birleşmesi sadece Moldova halkının elindedir. Romanya halkı Moldova’yı kendi ülkelerine katmayı büyük bir heyecan ile beklemektedir.

Parlamentonun anma toplantısındaki konuşmasında iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Liviu Dragnea, “Ben Moldova ile bütünleşmek ve tek bir ulus olarak Avrupa sahnesinde yer almaktan yanayım” dedi.

Moldova Parlamentosu Başkanı Adrian Candu konuşmasında Moldova’nın Romanya’nın desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Avrupa ile bütünleşmeye giden yolda yolların ve köprülerin inşaatının ve işbirliğinin ancak Romanya’nın yardımıyla mümkün olduğunu vurguladı.

Bu açıklamaların sonucunda referanduma gidilmesi durumunda Moldova ve Romanya’nın birleşmesi yönünde karar alınırsa Moldova bir daha Eurovision dahil hiçbir uluslararası organizasyonda yer alamayacaktır. Moldova halkı Romanya adına sadece organizasyonlarda katılımcı olarak yer alabilir.

Kaynak : BBC Türkçe

Sizce Moldova ile Romanya birleşmelimidir?

About the author

Cevat ASLAN

Eurovision ile 2003 yılında büyük coşkuya şahit olarak tanıştım. Eurovision adeta benim yaşam felsefem haline geldi. Eurovision hayalimi Ukrayna'da ekip adına görev alarak gerçekleştirdim.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir