Monako Bu Yıl Da Katılmayacak!

 

2007 yılında yarışmadan çekilen ve o günden bu yana yarışa katılmayan ve yarışmayı yayınlamayan Monako kanalı TMC, Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleşmesi beklenen 63. Eurovision Şarkı Yarışmasın’da yer almayacağını açıkladı.

Yarışmaya ilk defa 1959 yılında katılan Monako, 1979 yılına kadar aralıksız bir şekilde katıldı. Bu 21 yılda birçok başarı elde etti. 1971 yılında Severine ile birinci oldu. Daha sonra kanal 1979 yılında yarıştan çekildi. 2004 yılında İstanbul’da gerçekleşen yarışmaya TRT desteği ile geri döndü ancak arka arkaya alınan kötü sonuçlar nedeniyle 2007 yılında yeniden yarıştan çekildi. Daha sonra kanal Monako Hükümeti tarafından Fransız Televizyon Şirketi TF1 grubuna satıldı. TF1 kanalın misyon ve vizyonunu değiştirerek Monako’dan çok Fransa için yayın yapmaya başladı. Kanal şu an bir film kanalı görevini görüyor. Bu yüzden Monako uzun bir süre daha yarışta olmayacak gibi duruyor.

About the author

Mehmet Taha Kadaş

Eurovision benim için vazgeçilemez bir olay hem de her yıl. İlk tanışmam 2005 yılında oldu. 2009'da ise tavan yaptı. Final gecesi benim için yılın en önemli günü. Kısacası Eurovision Obsesyonum var.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir