Her sene olduğu gibi bu sene de Norveç, Eurovision şarkısını ve temsilcisini Melodi Grand Prix yarışması ile belirleyecek.

Yapımcı ve müzik direktörü Stig Karlsen bu yıl Norsk MGP‘ye yapılan başvurularla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamada bu yılki katılımda oldukça memnun olduğunu söyleyen Karlsen en iyi katkıyı sunabilmek için elinden geleni yaptıklarını belirtti. Ayrıca Norsk MGP‘ye başvuran şarkılarla ilgili “Başvuran şarkı sayısından çok bunların kalitesi önemlidir. Yani nicelikten çok nitelik önemli.” dedi.

Bu yıl Norsk MGP‘de bazı kurallarda değişikliğe gidildi. İşte değişen kurallar:

  • Yollanan şarkı ve ekipte en az bir Norveçli bulunmak zorunda,
  • Her yapımcı ve söz yazarı en fazla 3 şarkı ile başvurabilir.

Artık Norsk MGP‘ye katılmak isteyenlerin hazırlık için daha fazla süreleri var. Seçmelere daha fazla zaman ayırmak istiyoruz. Yaklaşık olarak 1000 şarkının gözden geçirilmesinin ardından Ekim sonunda kararımızı açıkladık. Böylece sanatçılar açısından ortaya çıkabilecek zaman kaybını minimuma indirmiş olduk. Seçilen şarkılar Ocak ayındaki canlı yayında sunulacak şekilde hazır olmalı. Bunun için ise şov ile ilgili hazırlıklara Kasım ayı içerisinde başlanması gerekiyor. Norsk MGP‘nin arkasında gerçekten çok büyük bir emek var. Bu yıl geçtiğimiz yıllara göre daha az başvuru aldık. Norveçli besteci ve Norveç müziğinin tanıtılması açısından en az Norveçli 1 üye olması şartını bu nedenle koyduk.

Bütün bu karar süreçlerinin ve sanatçıların şarkı hazırlıklarının tamamlanmasının ardından 10 MGP 2019 Katılımcısı ve şarkısı NRK’nin düzenlediği basın toplantısı ile duyruldu.

MGP 2019 Katılımcıları ve Şarkıları;

D’Sound – Mr. Unicorn

Chris Medina – We Try

Carina Dahl – Hold Me Down

Anna Lisa Kumonji – Holla

Erlend Bratland – Sing For You

Adrian Jorgensen – The Bubble

Keiino – Spirit In The Sky

Kjetil Morland – En livredd mann

Ingrıd Berg Mehus – Feel

Hank von Hell – Fake It!

MGP 2019, 2 Mart 2019 günü Norveç Devlet Televizyonu NRK’dan canlı olarak yayınlanacak. Yarışmanın birincisi ise 2 aşamalı halk oylaması sonucunda belli olacak. Önce tüm şarkılar oylanacak, ardından ilk 3’e giren şarkılar süperfinalde tekrar oylamaya sunulacak. Süperfinal turunda kazanan sanatçı ülkesini İsrail’in Tel Aviv şehrinde temsil edecek.