Geçtiğimiz yıl Viyana’ya “O Ses Türkiye”nin galibi ve 2008 yılında Eurovision’da Azerbaycan’ı temsil eden Elnur’u gönderdik. Elnur 7 yıl aradan sonra ülkesi Azerbaycan’ı bir kez daha temsil etti. Bu kez ise “O Ses Türkiye”de yarışan Yana Soloman ülkesi Ukrayna’yı temsil etmeye talip!

Eurovision’a katılmıyoruz ama bir şekilde dahil oluyoruz. Geçen yıl “O Ses Türkiye” ile daha fazla tanınan Elnur’un ardından bu kez Yana Soloman ülkesi Ukrayna’yı temsil edebilmek için kolları sıvadı.

Yana, geçtiğimiz sezon O Ses Türkiye’de Eurovision 2004 temsilcimiz Athena’nın solisti olan Gökhan Özoğuz’un takımında yer bulmuştu. İlk düellosunda ise “Bring Me To Life” adlı şarkısı ile Justina Adu’ya karşı üstünlük sağlamıştır. Düellolarda En İyi 10 arasına giren Yana, Birebir turunu pas geçip direk çapraz eşleşmelere katılmaya hak kazanmıştır. Çapraz eşleşmede ise Ebru Gündeş’in takımından Asger Bagiri’yi Krashen Vechir adlı şarkısıyla saf dışı bırakmıştır. İkinci aşamada ise yine Ebru Gündeş’in takımından Caner Sözer’i Eurovision 2009 temsilcimiz Hadise’nin “Nerdesin Aşkım” adlı şarkısıyla geçti ve Çeyrek Finale çıkmaya hak kazandı.

Yana Çeyrek Final’de son 12’ye kalmasına karşın 2 kez Eurovision’da ülkemizi temsil eden Mazhar ve Özkan’ın takımından Osman Vahit Özdal’a elenmekten kurtulamamıştır. Fakat elendiği “Fırat Türküsü” adlı şarkıdaki yorumu ile birçok kişiyi hayran bırakmıştır.

İşte Yana’nın şarkısı:

 

Yana “O Ses Türkiye”de Hadise’nin “Nerdesin Aşkım?” parçasını seslendirmişti: