Özel Dosya: 1. Yarı Final’de Bir Adım Önde Başlayacaklar

 

Dün Lizbon’da Kiev ve Lizbon arasında anahtar değişikliği yaşandı. Bunun yanında yarı final kuralları da çekildi.

“Peki hangi ülkeler yarışmaya siyaset ve diğer nedenlerden dolayı bir sıfır önde başlayacak?” İşte bu sorunun yanıtı.

Bu yazımızda 1. yarı finali ele alacağız. Birinci yarı finalde, ikinci yarı finalden 1 ülke daha fazla yarışacak. En şanslı 5 ülkeyi teker teker değerlendirelim.

  • Ermenistan: 6 ülkeden oy alacağı neredeyse kesin bu ülkeler Belarus, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Belçika. Azerbaycan’dan oy alamayacağı da neredeyse kesin.
  • Yunanistan: Güney Kıbrıs başta olmak üzere Ermenistan, Bulgaristan, Arnavutluk’tan oy almasına kesin gözüyle bakılıyor.
  • Azerbaycan: Belarus, Bulgaristan, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti Azerbaycan’ın oy alması muhtemel ülkeler. Ermenistan’dan oy alması pek mümkün değil.
  • Belarus: Eski Doğu Blok’u ülkesi Belarus Azerbaycan, Ermenistan, Litvanya’dan oy alacağı neredeyse kesin.
  • E.Y.C. Makedonya: Aynı dili konuşan Bulgaristan, komşu Arnavutluk ve eski ortak Hırvatistan’dan oy alacak gibi. Yunanistan ile aralar bu yıl geçmiş yıllara göre gergin.

Diğer ülkelerde de göze çarpan yakınlıklar var mesela Finlandiya- Estonya ancak bu 5 ülkeye nazaran daha az göze çarpıyor.

Not: Bu yazı hazırlanırken %50 son 3 yıl, %50 ise tüm Eurovision tarihi baz alınmıştır.

About the author

Mehmet Taha Kadaş

Eurovision benim için vazgeçilemez bir olay hem de her yıl. İlk tanışmam 2005 yılında oldu. 2009'da ise tavan yaptı. Final gecesi benim için yılın en önemli günü. Kısacası Eurovision Obsesyonum var.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir