Geçtiğimiz yıl Rusya-Ukrayna arası kriz nedeniyle ülkeye girişi yasaklanan Julia Samoilova hatırlanacağı üzere ülkesini Kiev’de temsil edememişti…

Kanaldan yapılan açıklama ise Julia Samoilova’nın 2018 yılında yeniden ülkesini temsil etme hakkı verecekleri yönündeydi. Geçen zaman içerisinde ne kanaldan ne de Julia Samoilova’dan 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılıp katılmayacağı ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Moskova’da Portekiz Büyükelçisi Paulo Vizeu Pinheiro’nun yaptığı açıklama ise Rusya’yı 2018 yılında Julia Samoilova’nın temsil edeceği yönünde. Büyükelçi verdiği röportajda şunları söyledi:

Öncelikle Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak olmasından dolayı ülkem adına çok mutluyum. Lizbon’da gerçekleştirilecek olan yarışma eminim oldukça kaliteli bir organizasyon olacaktır. Eurovision kendi içerisinde belirli kuralları olan bir organizasyondur. Portekiz olarak böyle bir kültürel etkinliği politikleştirmeyeceğiz ve olabildiğince sağlıklı olabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bir ülkeyi kimin temsil edeceğini ülkeler kendisi belirler. Rusya adına çok mutluyum Julia Samoilova gibi güçlü bir ses ile Lizbon’da olacak. Müzik insanları birleştirmeli onları ayırmamalıdır.