Portekiz, Avrupa’nın en batısında yer alan ve İber yarımadasını İspanya ile paylaşan kendi halinde bir okyanus ülkesi.

Bu ülkenin Eurovision tarihi ise çoğunlukla başarısızlıklar üzerine kurulu 1964 yılında başlayan Eurovision yolculuklarında aldıkları en iyi dereceleri 6.lıktı.

Ancak bu makus talih geçen sene Salvador Sabrol sayesinde tersine döndü. 53 yıllık Eurovision serüveninin ardından ilk defa top 5’e, ilk defa top 3’e girmiş ve de ilk defa kazanmış oldu.

Peki Portekiz’den nasıl bir evsahipliği beklenmeli? EBU geçen yıl yaşadığı ve yaşattığı Ukrayna fiyaskosundan sonra izleyicileri ve fanları adeta tatmin eder gibi Youtube kanalında “Eurovision’a ev sahipliği yapmanın zorlukları” adlı bir video yayınladı ve bu videoyu “Portekiz’de hazırlıklara çok önceden başladı ve hala devam ediliyor.” şeklinde noktalandı. Geçen sene yaşananlardan sonra hem EBU hem de biz rahat bir nefes alacağız gibi duruyor.

Portekiz, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya alışmış bir ülke değil. Büyük ihtimalle her daim ekonomik krizde olan bir ülke olmasından kaynaklanıyor. Yine de evsahipliği yaptığı organizasyonları da sorunsuz bir şekilde tamamlamış. Bazı organizasyonlar şöyle;

1999 U-19 Dünya Basketbol Şampiyonası
2004 Avrupa Futbol Şampiyonası
2005 MTV Müzik Ödülleri
2009 Expo
2014 UEFA Futsal Kulüp Finalleri

Bunlar dışında 1994, 2001 ve 2012’de Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş ve bu kapsamda ufak çaplı etkinlikler düzenlenmiş.

Editör Yorumu:

Öncelikle geçen seneden daha sorunsuz daha huzurlu bir sezon geçireceğimiz neredeyse kesin. Lizbon tarihi yerleri bol yeşil ve mavinin buluştuğu göze güzel gelen bir şehir. Şehrin genel olarak ortalama fiyatlarda olmasının yanısıra Avrupa’nın en batısında yer alması nedeniyle uçak fiyatları biraz pahalı. Portekiz hükümeti Eurovision’a oldukça önem veriyor ve yapabildiklerinin en iyisini yapmaya çalışacaklardır. Bu yüzden bütçe sıkıntısının ayarlandığını tahmin ediyorum.. Naif, şatafatsız makul bir Eurovision yılı bizi bekliyor.