Bugün 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak olan Lizbon’da sanatçılar ilk provalarına başlıyor. Birinci yarı finalin ilk yarısında sahne alacak 10 katılımcı bugün ilk provalarını gerçekleştirecek ve ardından basın merkezinde basın üyeleri ile tanışma konferansları olacak. 

Azerbaycan ile başlayacak olan provaların birinci günü Bulgaristan’ın provasını tamamlamasıyla son bulacak. Her bir sanatçı ilk provalar boyunca 30 dakika sahnede kalma imkanı bulacak. Bu süre zarfında sanatçının performansı birçok kez kesintiye uğrayacak ve yönetmen-koreograf ikilisinden gelecek direktiflere göre sanatçı performansını her seferinde geliştirmeye çalışacak. Böylece her bir sanatçı bu sürede yaklaşık üç kez şarkısını tamamlayabilecek. Ardından kısa bir dinlenme süresinin ardından basın merkezinin yolunu tutacak ve basın üyelerinden gelen soruları cevaplayacak.

Image source: infenetwork
*** Saatler Lizbon yerel saatine göre belirtilmiştir. TS için +2 saat hesaplaması yapmalısınız.

TSİ 12.00’da başlayacak(an) olan ilk gün çalışmaları, Bulgaristan ekibinin TSİ 22.15’teki basın toplantısı ile sona erecek. İlk provalar boyunca basın üyelerinin arenadan takip etmesi yasak, ancak basın merkezinde kurulu olan LED ekranlardan takip edebilecekler. Bu nedenle her hangi bir video paylaşımı yasak ancak eurovision.tv görüntüleri paylaştığı anda haberimiz güncellenecektir. Ayrıca her bir provada yaşananlar özet bir şekilde sizlere aktarılacak. O nedenle ilgili haberimizi belli aralıklarla takip ediniz.

  • Azerbaycan: Aisel performansına yalnız başına başlıyor. Elbisesi -bir değişiklik tercih etmezse- beyaz renkli olacak. Performansının devamında kendisine geri vokaller katılacak ve sahne plartformu ile performansı desteklenecek. Ekranda ise o anlarda parlak renkler hakim olacak. Aisel ayrıca performansı boyunca rüzgar makinası kullanacak. Bir çok basın üyesi Azerbaycan’ın finale çıkabilecek bir performans olarak nitelendiriliyor.

  • İzlanda: Kendi tarzında olan birçok Eurovision temsilcisi gibi yalın bir sahne tercihinde bulunan Ari, kamera açılarında oldukça başarılı. Ari ve ekibinin tercihi Azerbaycan gibi oldu. Geri vokaller daha sonra ona sahne üzerinde eşlik edecek. Bir sonraki provalarda bir değişiklik yapılmazsa beyaz takımının içine giydiği kırmızı t-shirt ile sahnede olacak. Ancak diğer vokallerin giydiği kıyafetlerle oldukça uyumsuz görüntüye sahip. İzlanda’nın bu sene de yarı finalde eleneceği düşünülüyor.

  • Arnavutluk: Beklediğimiz gibi Arnavutluk temsilcisi sahnede grup üyeleri ve enstrümanları ile olacak. Ülkenin en önemli kozu canlı performansı olacak; jüri ve seyirci bu şekilde etkilenmeye çalışılacak. Herkes hem fikir ki solist oldukça başarılı. İlk gözlemlere göre ışıklandırma konusunda bir yeniliğe gidileceği konusunda. Ayrıca şarkının temposunda son versiyona göre bir yavaşlama konusunda fikirler var. Ayrıca kamera çılarında birçok noktada hızlı kesimler mevcut. Kıyafet konusunda ise grup üyeleri arasında bir uyum mevcut. Bakalım tüm bunlar Arnavutluk’un finale çıkması konusunda yeterli olabilecek mi?

  • Belçika: Sahne Belçika temsilcisinin gözlerindeki açıyla başlıyor ve kamera açısı genişledikçe aslında onun sahnenin köprüsünde bulunduğunu göreceğiz. Şarkıya yakışan zarif bir sahne olacak. Birçok takipçisi Eurovision partilerinde gösterdiği performanstan şikayetçiydi. Ancak performansını oldukça geliştirdiği görülüyor. Genel olarak performansını basit fakat zarif olarak nitelendirebiliriz. Elbisesi ise akıllarda soru işareti bırakıyor.