Bugün 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak olan Lizbon’da sanatçılar ilk provalarına başlıyor. Birinci yarı finalin ilk yarısında sahne alacak 10 katılımcı bugün ilk provalarını gerçekleştirecek ve ardından basın merkezinde basın üyeleri ile tanışma konferansları olacak. 

Azerbaycan ile başlayacak olan provaların birinci günü Bulgaristan’ın provasını tamamlamasıyla son bulacak. Her bir sanatçı ilk provalar boyunca 30 dakika sahnede kalma imkanı bulacak. Bu süre zarfında sanatçının performansı birçok kez kesintiye uğrayacak ve yönetmen-koreograf ikilisinden gelecek direktiflere göre sanatçı performansını her seferinde geliştirmeye çalışacak. Böylece her bir sanatçı bu sürede yaklaşık üç kez şarkısını tamamlayabilecek. Ardından kısa bir dinlenme süresinin ardından basın merkezinin yolunu tutacak ve basın üyelerinden gelen soruları cevaplayacak.

Image source: infenetwork
*** Saatler Lizbon yerel saatine göre belirtilmiştir. TS için +2 saat hesaplaması yapmalısınız.

TSİ 12.00’da başlayacak(an) olan ilk gün çalışmaları, Bulgaristan ekibinin TSİ 22.15’teki basın toplantısı ile sona erecek. İlk provalar boyunca basın üyelerinin arenadan takip etmesi yasak, ancak basın merkezinde kurulu olan LED ekranlardan takip edebilecekler. Bu nedenle her hangi bir video paylaşımı yasak ancak eurovision.tv görüntüleri paylaştığı anda haberimiz güncellenecektir. Ayrıca her bir provada yaşananlar özet bir şekilde sizlere aktarılacak. O nedenle ilgili haberimizi belli aralıklarla takip ediniz.

  • Çek Cumhuriyeti: Günün en çok beklenen provalarından olan Çek Cumhuriyeti’nde beklendiği gibi sırt çantası her zamanki gibi sırtında. 2 dansçı (1’i trompet solocu) ve en az 1 kadın gerivokal kendisine eşlik ediyor.Geri vokal(ler) sahnede görünmüyorlar. Klipte bulunan birkaç obje ise sahneye yerleştirilmiş ve klipteki atmosferin sahneye geçmesi amaçlanmıştır.

  • Litvanya:  Ieva, ulusal finaldekine benzer formatta sade bir şekilde sahneleme ile karşımıza çıktı. Işıklandırması ulusal finale nazaran daha kaliteli ve göz yormayan bir şekildedir. Canlı performansında da bir sıkıntı bulunmamaktadır.

  • İsrail: Litvanya’nın ardından bu yılın favorisi olarak gösteren İsrail sahne aldı. Sahnede 2 tane oyuncak kedilerle dolu dolap var ve şarkının başında ışıkları yanıp sönüyor. Dansçılar sahnede büyük bir rol üstlendiler. Bugün için en çok alkışı şu ana kadar İsrail aldı.